Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Sobotni przegląd prasy: W 2002 roku uchwalono ustawę aby przyjąć zapłatę od CIA?; Małopolska zmienia się w twierdzę z okazji wizyty Knesetu; Sejm uchwalił - mundurowi dostaną za zwolnienia 80% pensji, Soczi pod specjalnym nadzorem
Przegląd Prasy
Gazeta Wyborcza, Wojciech Czuchnowski, Ustawa pod 15 mln z CIA: Czy w 2002 r. stworzono zapis w ustawie o służbach specjalnych, by zalegalizować pieniądze od CIA dla polskiego wywiadu? (…) Czwartkowy „Washington Post" w artykule o tajnych więzieniach CIA w Europie Wschodniej napisał, że za zgodę na stworzenie więzienia w Starych Kiejkutach polski wywiad dostał z CIA 15 mln dol. Pieniądze zostały przekazane w gotówce. (…) Zbigniew Siemiątkowski - szef Agencji Wywiadu w 2002 r. - oświadczył, że nie będzie komentował amerykańskiej publikacji. Zwrócił jedynie uwagę, że ustawa o AW pozwalała tej służbie przyjmować pieniądze od służb innych państw.(…) Mówił o tym art. 9 ustawy, który w pkt 2 stwierdzał, że „w ABW i AW mogą być gromadzone, na wyodrębnionym rachunku bankowym, środki specjalne, których wpływy pochodzą z zadań i przedsięwzięć realizowanych we współpracy ze służbami specjalnymi innych państw". Losy tego zapisu są ciekawe. (…) Pojawił się on w ustawie o ABW i AW ogłoszonej 14 czerwca 2002 r. W rym czasie funkcjonował już tajny ośrodek w Starych Kiejkutach, który Amerykanie zamienili na więzienie dla podejrzewanych o terroryzm. Pieniądze na wspólną operację przeciwko terrorystom CIA przekazała Polakom na początku 2003 r.
Gazeta Polska, Marcin Warszawski, Wizyta Knesetu. Oświęcim i Kraków stają się twierdzami: Ponad 800 policjantów, funkcjonariusze ABW i BOR, snajperzy oraz agenci izraelskiego wywiadu - tak wygląda ochrona gości Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Jeszcze nigdy tak wielu parlamentarzystów izraelskich nie opuściło swojego kraju. W poniedziałek połowa Knesetu weźmie udział w obchodach (…) Na czas tej wizyty Kraków i Oświęcim zmienią się w twierdze. - Dla Izraela kwestie bezpieczeństwa to absolutny priorytet. Planując wizytę zagraniczną to oni stawiają warunki - uważa Jerzy Dziewulski, były antyterro-rysta. (…) - Nie mogę rozmawiać na temat jakichkolwiek szczegółów tej operacji - powiedział Krzysztof Liedel, wicedyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Pozamilitarnego Biura Bezpieczeństwa Narodowego. (…) Pierwsze samoloty z VIP-ami wyląduj ą w Balicach w poniedziałek rano.
Nasz Dziennik, Maciej Walaszczyk, Odpryski trafiają w Polskę: Prokuratura Apelacyjna w Krakowie postawiła byłemu funkcjonariuszowi publicznemu zarzuty w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce. Powołując się na dobro śledztwa, nie poinformowano, kim jest ta osoba ani jakiej treści zarzuty jej postawiono. (…) Śledczy nie chcieli odnosić się do doniesień "Washington Post", który napisał, że polscy śledczy wydali nakazy aresztowania agentów CIA, którzy byli w Starych Kiejkutach. Amerykańska gazeta (…) podała, że polski wywiad w zamian za korzystanie z obiektów szkoły wywiadu w Starych Kiejkutach miał otrzymać od CIA 15 mln dolarów. (…) - Polska jest trafiona po raz kolejny odpryskiem śledztwa, które jest prowadzone przez Kongres USA w tej sprawie. W Polsce również prokuratura prowadzi śledztwo, a my jako komisja nie uzyskujemy żadnych informacji od Prokuratora Generalnego. Cała sprawa to problem Leszka Millera, który wówczas był premierem - powiedział Marek Opioła (PiS) z sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.
Gazeta Wyborcza, Dominika Wielowieyska, 80 proc. pensji za chorobę mundurowych: Mundurowi, sędziowie i prokuratorzy będą dostawać zasiłki chorobowe w wysokości 80 proc. wynagrodzenia - uchwalił wczoraj Sejm. Do tej pory otrzymywali 100 proc. wynagrodzenia, co sprawiało, że nasze służby były jedną z najbardziej schorowanych grup zawodowych w Polsce. (…) Zasiłek wyniesie 100 proc. pensji tylko wtedy, gdy choroba wynika z pełnienia obowiązków służbowych albo gdy wypadek zdarzył się w pracy. Poza tym - tak jak w przypadku innych ubezpieczonych - pełen zasiłek otrzymają kobiety w ciąży. (…) Resort liczy, że na ograniczeniu wydatków na zasiłki chorobowe zarobi ok 133 mln zł, Ministerstwo Sprawiedliwości szacuje, że w przypadku sędziów i prokuratorów te wydatki zmniejszą się o ponad 14 mln zl.
Nasz Dziennik, Beata Falkowska, Soczi – zona specjalna: Igrzyska w Soczi będą najdroższą olimpiadą w historii. (…) Soczi z eleganckiego kurortu powoli zamienia się w strefę zamkniętą. W samym mieście, obiektach sportowych, wiosce olimpijskiej i przy szlakach komunikacyjnych obowiązują drakońskie środki bezpieczeństwa. (…) Cały teren olimpijski (…) podzielono na strefy i sektory, najważniejsze miejsca ogrodzono i wydano odpowiednie przepustki.- Ludzie są wciąż sprawdzani i kontrolowani. Człowiek z rękami na masce samochodu to nierzadki widok - wskazują nasi rozmówcy. Jak wpłynie to na atmosferę olimpiady, przekonamy się już niedługo, gdy do Soczi ściągną tysiące zagranicznych gości. (…) Na cele związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom olimpiady, sportowcom (…) planowano wydać 3,3 mld dolarów. To cztery razy więcej niż również rekordowe koszty bezpieczeństwa igrzysk w Londynie w 2012 roku. Do Soczi i okolic ściągnięto lub wkrótce zostanie skierowane łącznie 40 tys. funkcjonariuszy różnych formacji MSW i 13,5 tys. żołnierzy regularnej armii.