Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Fot. J. Sabak/Defence24.pl.

Sobotni przegląd prasy: polski żołnierz przyszłości, strzelanina w USA, pochówek ofiar stalinizmu, tajny program NSA i FBI, pokój w Korei?

Sobotni przegląd prasy i portali internetowych.



Rzeczpospolita - Polski żołnierz będzie jak Bond - Marek Kozubal: Karabin składany jak klocki Lego, czujniki sprawdzające rytm bicia serca i ciśnienie krwi. Smartfon, za pomocą którego żołnierz będzie mógł komunikować się z kolegami, system identyfikacji "swój -obcy". Celowniki pozwalające na strzelanie zza węgła, do tego mundur dostosowujący się barwą do otoczenia. Polski żołnierz przyszłości ma być naszpikowany czujnikami i urządzeniami elektronicznymi. - Chodzi o to, aby podnieść zdolność rażenia, ochrony, a także przetrwania żołnierza - mówi "Rz" oficer wojsk zmechanizowanych. (...) Trwają negocjacje z koordynatorem projektu, Polskim Holdingiem Obronnym (PHO, dawniej Bumar), o wdrożeniu Tytana. - Jesienią otrzymamy różne wersje kompletów Tytana i przez 5-6 miesięcy będą one testowane w warunkach poligonowych. Następnie powrócą z naszymi uwagami do producentów - zapowiada gen. Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony narodowej.

Więcej: Tytan będzie konkurował z najlepszymi zachodnimi systemami.To efekt współdziałania polskiego przemysłu obronnego

Gazeta.pl/PAP - Strzelanina w USA: Napastnik szedł i zabijał ludzi. Co najmniej 6 osób. Został zastrzelony: Co najmniej siedem osób zginęło w nocy z piątku na sobotę w strzelaninie koło uczelni w Santa Monica w Kalifornii - podała amerykańska policja. Wśród zabitych jest sprawca. Poprzedni bilans ofiar mówił jedynie o rannych; wcześniej informowano też o aresztowaniu napastnika. (...) - Nie mamy stuprocentowej pewności, że podejrzany, który zginął, działał samotnie i samodzielnie - tłumaczyła Seabrooks. Do strzelaniny doszło pięć kilometrów od miejsca, w którym przebywał prezydent USA Barack Obama. Amerykańskie służby specjalne podały, że zdarzenie na pewno nie zmieni planów prezydenta.

Więcej: PCO umacnia pozycję lidera wśród spółek Bumaru

Dziennikpolski24.pl - Pochówek ofiar terroru - Maciej Pietrzyk: Szczątki kolejnych ofiar stalinowskich zbrodni, odnalezionych na tzw. Łączce na warszawskich Powązkach, zostały wczoraj uroczyście przeniesione na tymczasowe miejsce pochówku. (...) Przeniesienie szczątków zakończyło drugi etap prac ekshumacyjnych na "Łączce", czyli miejscu na Powązkach, gdzie komuniści potajemnie składali ciała zamordowanych z warszawskiego więzienia na Mokotowie. Do tej pory odnaleziono szkielety 200 z ok. 300 spoczywających tam ofiar. - To symboliczne pożegnanie kolejnych naszych bohaterów jest dla nas jednocześnie pierwszym dniem przygotowań do rozpoczęcia następnych poszukiwań - mówi nam prof. Krzysztof Szwagrzyk, kierownik prac ekshumacyjnych.

Czytaj: USA: Kradzież własności intelektualnej kosztuje ok. 300 mld dol rocznie. Większość przestępstw ma swoje źródło w Chinach

Naszdziennik.pl/PAP - Wielki brat patrzy i słucha: Narodowa Agencja Bezpieczeństwa i FBI przeszukują dane z serwerów dziewięciu czołowych firm internetowych, mając dostęp do umieszczanych na nich plików audio i wideo, e-maili, fotografii czy dokumentów. „Washington Post” uzyskał dostęp do tajnego dokumentu na temat programu o nazwie PRISM, którego istnienia nigdy wcześniej nie ujawniono. Mówi się w nim o zbieraniu danych bezpośrednio z serwerów dziewięciu usługodawców internetowych: Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, Paltalk, AOL, Skype, YouTube i Apple. Firmy te zapewniły, że nie wiedzą o istnieniu PRISM, a odpowiadają tylko na indywidualne wnioski w sprawie udzielenia informacji. – Nigdy nie słyszeliśmy o PRISM. Nie udostępniamy żadnej agencji rządowej bezpośredniego dostępu do naszych serwerów i każda agencja rządowa, która chce uzyskać dane klientów, musi mieć nakaz – zapewnił „WP” rzecznik Apple. Zaprzeczyli także przedstawiciele innych firm, m.in. Google.

Czytaj: Turcja: premier Erdogan nie godzi się na ustępstwa wobec demonstrantów

Polskatimes.pl - Pełzająca islamizacja Turcji?: Niedawno parlament Turcji przyjął ustawę ograniczającą sprzedaż alkoholu i wprowadzającą zakaz jego reklamowania. To złowieszczy znak pokazujący kierunek, w jakim zmierza ten kraj. Ten właśnie krok i lęk społeczeństwa przed islamizacją leży u podłoża protestów, które od tygodnia przelewają się przez tureckie miasta. (...) Erdogan scementował cywilną kontrolę nad armią, która w ostatnim półwieczu dopuszczała się puczów. Jednocześnie premier poprowadził kraj w kierunku boomu gospodarczego, którego Unia Europejska może mu tyko pozazdrościć. (...)  Premier chce zapewne - po zmianie konstytucji - zostać prezydentem ze znacznie silniejszymi pełnomocnictwami. Jeśli tak, będziemy mieć do czynienia z kluczowym testem, czy nie stanie się on - jak wielu innych w historii - kolejnym politykiem upojonym władzą.

Czytaj: Ukryć okręty – kolejny rozkaz Kim Dzong Una

Naszdziennik.pl/PAP - Możliwy pokój na Półwyspie Koreańskim?: Korea Płd. i Korea Płn. potwierdziły chęć zorganizowania pierwszego od lat spotkania przedstawicieli władz z Seulu i Pjongjangu. Rozmowy mają się odbyć we wsi Panmundżom, położonej na ufortyfikowanej granicy między dwoma państwami koreańskimi. Ministerstwo ds. zjednoczenia narodowego w Seulu podało, że władze w Pjongjangu przystały na wcześniejszą propozycję Korei Południowej, aby spotkanie przeprowadzić w najbliższą niedzielę.

(MMT)
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama