Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobotni przegląd prasy: Nowe sankcje dla Rosji; Dżihad a sprawa polska; Australia podnosi stopień zagrożenia; Mołdawia wyłapuje rosyjskich agentów

Australia podnosi stopień zagrożenia terroryzmem - fot. Wikipedia
Australia podnosi stopień zagrożenia terroryzmem - fot. Wikipedia

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Nasz Dziennik, Łukasz Sianożęcki, Nowe sankcjeRestrykcjami wizowymi i finansowymi objęto kolejnych 24 obywateli Federacji Rosyjskiej, w tym członków parlamentu. UE ograniczyła też dostęp do kapitału dużym rosyjskim firmom naftowym i zbrojeniowym. (...) Zakaz sprzedaży do Rosji zaawansowanych technologii, potrzebnych do wydobycia ropy ze złóż głębinowych, złóż w Arktyce oraz z łupków, poszerzono o zakaz świadczenia usług z tym związanych, jak np. dokonywanie odwiertów czy pomiarów. (...) W reakcji na sankcje rosyjskie MSZ oświadczyło, że wprowadzając nowe sankcje przeciwko Rosji, Unia Europejska burzy ciężko budowany proces pokojowy. (...) W ślady Brukseli zamierza teraz pójść Waszyngton. Prezydent Barack Obama poinformował, że jego administracja przedstawi nową listę sankcji wobec Rosji, dotykających sektor finansów, energetyki i obronności.

Rzeczpospolita, Andrzej Talaga, Dżihad a sprawa polska: Polska została zaproszona przez Amerykanów do koalicji zwalczającej kalifat dżihadystów w północnym Iraku i Syrii. Nic bardziej odległego od interesów naszego państwa niż uganianie się za partyzantami po irackiej ziemi. (...) Wiosną tego roku minęła dekada od największej bitwy Wojska Polskiego po drugiej wojnie światowej, czyli obrony ratusza w irackiej Karbali(...) Jaki interes miała Polska, by kazać im tam walczyć? (...) Nie chodziło o Irak. Polacy walczyli nad Eufratem, ale tak naprawdę w obronie naszego kraju w zupełnie innym konflikcie, którego grzmoty słychać właśnie nad wschodnią Ukrainą. Zdaniem ówczesnych decydentów, interweniując w Iraku, budowaliśmy wiarygodność sojuszniczą w nadziei, że skoro pomagamy Amerykanom, oni wesprą nas w razie ataku Rosji.

Gazeta Wyborcza, Andrzej Poczobut, Mołdawia wyłapuje rosyjskich agentów: "Zielone ludziki" już u nas są - oznajmił były mołdawski wiceminister spraw wewnętrznych. (...) Mołdawskie służby specjalne informowały, że odnotowują wzmożoną aktywność sił ekstremistycznych, które dążą do destabilizacji sytuacji w Mołdawii. (...) Już ponad 500 obywateli Mołdawii zostało przeszkolonych w obozach treningowych w Rostowie, Moskwie i Naddniestrzu. (...) Rosyjscy instruktorzy przygotowywali młodych Mołdawian do działań dywersyjnych i walk ulicznych oraz uczyli ich posługiwać się bronią.

Rzeczpospolita, Marcin Piasecki, Będziemy rozwijać technologię: Polski przemysł obronny nie tylko będzie produkował część systemu kierowania ogniem - mówi dyrektor ds. rozwoju Thales Polska Mariusz Marczewski.
Na początku wyścigu do budowy systemu antyrakietowego w naszym kraju Thales startował w konsorcjum z Polskim Holdingiem Obronnym. Ostatecznie w finale znaleźli się Amerykanie z Raytheona i europejskie konsorcjum Eurosam, właśnie z Thalesem. Jak te zmiany wpłyną na możliwości kooperacji z polskimi firmami zbrojeniowymi?
Mariusz Marczewski: Mogę zapewnić, że będziemy elastyczni. Oczekujemy, że wymagania, które ostatecznie ogłosi Ministerstwo Obrony Narodowej, pozwolą nam zaproponować ten sam, co w czasie dialogu technicznego, poziom współpracy opartej na trzech filarach. Chodzi tu o transfer technologii, przekazanie know-how z zakresu zarządzania dużymi projektami obronnymi oraz utrzymanie i stworzenie 5-7 tys. stanowisk pracy.
Czy możliwa jest kooperacja z polskimi spółkami przy budowie wielofunkcyjnych radarów kierowania ogniem, na czym zależy polskiej zbrojeniówce?
Nasza oferta dotyczy współpracy długoterminowej, w tym wspólnego rozwoju zaawansowanego wielofunkcyjnego radaru kierowania ogniem dla Polski, Francji i na eksport.  

Gazeta Polska Codziennie, Australia podnosi stopień zagrożenia: W obawie przed bojownikami Państwa Islamskiego (IS) australijski rząd po raz pierwszy od 2003 r. podniósł stopień zagrożenia terroryzmem z umiarkowanego na wysoki. Decyzja została podjęta przy rekomendacji służb specjalnych. (...) - Australia narażona jest na zamachy terrorystyczne głównie z powodu australijskich obywateli angażujących się w konflikty na Bliskim Wschodzie - uważa David Irvine, szef australijskich służb wywiadowczych. (...) Przekazano ponad 630 mln dol. australijskich na wzmocnienie służb bezpieczeństwa i wywiadu. Dofinansowano także programy integracyjne, walczące z ekstremizmem i radykalizacją postaw wśród młodych Australijczyków.

Gazeta Wyborcza - Szczecin, Szymon Sidorowski, PiS przygotuje szczecinian do wojny z RosjąKampanię informacyjno-edukacyjną o imperialistycznych zapędach Rosji skierowaną do mieszkańców zapowiedział na konferencji Rafał Niburski, przewodniczący młodzieżówki Prawa i Sprawiedliwości. (...) Szczecinianie muszą wiedzieć, co się dzieje, dlatego w poniedziałek na portalach społecznościowych wystartujemy z kampanią informacyjną. (...) Planują również wykłady ze specjalistami w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego i militarnego.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Waldorf

    Właśnie w tych dniach byłem w Republice Mołdowy. Widać żołnierzy biegających przy drogach w części przy Rumunii. Ci bliżej Ukrainy siedzą w garnizonach. Fajną drogę robią z Sorok do Kiszyniowa - wielopasmowa gładziutka, droga ekspresowa - zupełnie jak nie w Mołdowie. Normalnie poza nią, to góra 80 km/h da się jechać.

Reklama