Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobotni przegląd prasy: Dragoni na Podbeskidziu, Putin celuje w zachodnich agentów; Arabowie tyłem do Hamasu, Wojna hybrydowa w Bułgarii?

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Przegląd prasy

Gazeta Polska Codziennie, Aleksander Kłos: Sofia obawia się wojny hybrydowej: "Raport ministerstwa obrony wykazuje, że kraj musi lepiej przygotować się na zagrożenia związane z wojną hybrydową i terroryzmem, mówi też o problemach z unowocześnieniem armii. Tematem numer jeden w bułgarskiej prasie jest raport ministerstwa obrony za zeszły rok o stanie sił zbrojnych, który został przyjęty na zamkniętym posiedzeniu rządu. Część informacji trafiła jednak do prasy, która zwraca uwagę w szczególności na zaniepokojenie bułgarskich sił zbrojnych coraz agresywniejszą propagandą rosyjską, dotyczącą sytuacji na Ukrainie. Autorzy raportu nie tylko opisują przebieg wywołanego przez Kreml konfliktu na Ukrainie i zajęcie Krymu, ale też zwracają uwagę, że stosuje on dla osiągnięcia swoich celów politycznych "naciski gospodarcze i polityczne".


Polska Dziennik Zachodni, Łukasz Kiimaniec, Dragoni jadą do Cieszyna?: "Amerykańskie opancerzone strykery i humvee w weekend mają przejechać przez Podbeskidzie." Żołnierze z USA przebywają obecnie w Rząsce k. Krakowa blisko 100 km od Bielska-Białej.


Polska, Putin oskarża zachodnich agentów: "Władimir Putin w czwartek oskarżył agentów zachodnich służb specjalnych o działanie mające na celu osłabienie jego władzy oraz destabilizację Rosji". Zdaniem Putina działania te są podejmowane poprzez organizacje międzynarodowe działające na terenie Rosji. 


Gazeta Wyborcza, Robert Steanicki, Dlaczego Arabowie wolą Izrael od Hamasu: "Egipska armia dostała zielone światło dla uderzenia na Gazę - informują media w Egipcie. Pewien dziennikarz telewizyj ny bliski reżimowi podał nawet datę inwazji: 1 kwietnia. Nie wiadomo, ile jest prawdy w tych spekulacjach, ale nie są wyssane z palca: stosunki między Kairem i Gazą są coraz bardziej wrogie. Na początku marca egipski sąd uznał Hamas za organizację terrorystyczną. Jego działacze, wspólnicy i pomagierzy będą aresztowani, aktywa skonfiskowane. Egipt oskarża Hamas o bezpośrednie zaangażowanie w operacje terrorystyczne" na Synaju. Na półwyspie oddzielającym Egipt od Izraela nieustannie dochodzi do aktów terroru"

Reklama

Komentarze

    Reklama