Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Wywiad z Aleksiejem Nawalnym; Paryż zablokował akcesję Albańczyków i Macedończyków w UE

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Wiktoria Bieliaszyn, Gazeta Wyborcza, „Prezydent Nawalny i jego wielka Rosja”: Wywiad z liderem rosyjskiej opozycji, Aleksiejem Nawalnym. „[...] Białoruś ma zadyszkę i bez gospodarczego wsparcia Rosji sobie nie poradzi. Więc Kreml może spokojnie szantażować Mińsk. Ale z drugiej strony rozwój obrony antyrakietowej i tak narusza parytet atomowy. A przede wszystkim myślę, że siły i ogromne nakłady, jakie NATO angażuje w obronę Europy przed rzekomym atakiem ze strony Rosji czy Chin, są przesadne.”


Tomasz Bielecki, Gazeta Wyborcza, „Powiększenie Unii? Bardzo odległa przyszłość”: Weto Francji wobec krajów bałkańskich w UE może mieć wielowymiarowe konsekwencje dla całego regionu. Czy nie przyjęcie Albanii i Macedonii Północnej w poczet członków UE obudzi demony wojny na Bałkanach? „Upór Macrona jest wyjątkowo gorzki dla Macedończyków, którzy na użytek integracji z Zachodem zawarli z Grecją bolesny kompromis co do nazwy swego kraju (dodając określenie Północna). Choć warto pamiętać, że nie zostają z zupełnie pustymi rękoma, bo nowa nazwa już otworzyła im drzwi do rychłego członkostwa w NATO. Włączenie całych Bałkanów do Unii to od lat strategiczny cel Berlina, choć nie sposób podejrzewać kanclerz Merkel o naiwne oczekiwania, by Unia mogła rozszerzyć się w bliskiej przyszłości, a na pewno nie w ciągu dekady.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. hobbymilitia81

    No i co dobrego Francuzi narobili ? I tak integracja Bałkanów z EU jest o wiele lat spóxniona, a zapóźnienia nalezy nadrabiać a nie odkładać na nigdy.

  2. dim

    Prócz zmiany nazwy państwa, Macedonia Północna przyjęła także inne zobowiązania - miały to być ramy obustronnego kompromisu. Z których jednak albo teraz nie wypełnia tak, jak się o to jednoznacznie umówiono, albo w ogóle. Jasne, że Grecy też znajdują się pod amerykańskim naciskiem /szantażem Turcją.

  3. Pikolo

    Albanię jeszcze rozumiem - po ataku na charlie Hebdo Francja ma awersję do muzułmanów. Ale Macedonię? Co jest nie tak z macedonią północną?

Reklama