Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Uroczystości z okazji Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa; Kulisy zatrzymania byłego funkcjonariusza służb specjalnych; Wywiad z byłym koordynatorem służb specjalnych

Fot. MON
Fot. MON

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Adrian Siwek, Gazeta Polska Codziennie, „Jesteśmy im winni wdzięczność”: W Warszawie odbyły się uroczystości z okazji Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. W obchodach wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. „Delegacja z udziałem ministra Mariusza Błaszczaka złożyła kwiaty przed Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa — miejscem pamięci o żołnierzach i pracownikach Wojska Polskiego poległych na misjach. Wieniec pod pomnikiem złożył także prezydent Andrzej Duda, który następnie dokonał uroczystego rozpoczęcia Rajdu Motocyklowego Weteranów. W wydarzeniu wzięło udział 300 uczestników: żołnierzy, weteranów i pracowników resortu obrony, którzy ruszyli na wspólny motocyklowy rajd. Andrzej Duda ponadto odznaczył Gwiazdami Morza Śródziemnego dziesięcioro uczestników misji wojskowych”.


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, „Blady strach wśród kolegów Pawła W.”: Podejrzany o pedofilię i zatrzymany pod tym zarzutem — pułkownik Paweł W. - przez lata był jednym z najbardziej wpływowych funkcjonariuszy służb specjalnych w Polsce. Był wiceszefem Służby Wywiadu Wojskowego, a potem wiceszefem Agencji Wywiadu. Miał więc dostęp do największych tajemnic służb. „W ostatnich dniach lotem błyskawicy warszawskie kuluary obiegły informacje o obawach niektórych byłych funkcyjnych pracowników służb specjalnych, a także polityków, co policja może znaleźć w telefonach oraz komputerze Pawła W. Prowadził on bowiem ożywioną korespondencję z wieloma osobami, a także mógł posiadać wiele materiałów, których ujawnienie może zakończyć niejedną karierę. Lato może więc zapowiadać się bardzo gorące”.


Eliza Olczyk, Rzeczpospolita, „Silnie rozwinięty instynkt wasalny”: Wywiad ze Zbigniewem Siemiątkowskim, byłym koordynatorem służb specjalnych w latach 1996 – 1997. „[...] od lat nie miałem do czynienia ze służbami, nie wiem zatem, jak teraz jest w tym środowisku, będę więc mówił, jak powinno być — służby powinny trzymać się jak najdalej od działań politycznych, mają służyć państwu, a nie władzy. Politycy muszą się nauczyć wykorzystywać je w interesie państwa, a oficerowie mają się trzymać jak najdalej od nich”.


Reklama

Komentarze (3)

  1. dim

    Pan Siemiątkowski ma tu rację. W Grecji, jakikolwiek mundurowy - nie tylko żołnierz - jeszcze w służbie czynnej, jeśli zabierze głos w jakiejklowiek dyskusji medialnej, w tym internetowej (niekoniecznie o wojskowości) - przestaje być mundurowym. Ponieważ dyskusje oznaczają spory. A mundurowy nie ma prawa brać w nich udziału, jakichkolwiek. A czy dotyczy to stron i programów o kuchni i gotowaniu ? (w Grecji bardzo powszechnych) - tego nie wiem, ale że tylko bez munduru to na pewno :)

  2. ulan

    Taak, "weterani" walczyli o "pokój, wolność i demokrację" w Iraku, Afganistanie, Mali tylko im być "wdzięcznym".

    1. dim

      Wojsko, które przedtem nie brało udziału w wojnach, jest NIC nie warte, wobec obytego z wojną przeciwnika. Przestudiuj uważnie upadek imperium Bizancjum. Piszę o imperium, nie o końcówce - nie o państewku z raptem 40 tysiącami mieszkańców stolicy, zamiast wcześniejszego miliona.

  3. Weteran

    Jak to ładnie w prasie wyglada a gdy weteran potrzebuje pomocy to może liczyć tylko na nóż w plecy

Reklama