Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Turcja grozi UE wypowiedzeniem umowy ws. uchodźców; Rosja ogranicza wydatki na obronność; Międzynarodowa współpraca PGZ ze szwedzkim Saabem

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Gazeta Wyborcza, "Walka z terroryzmem czy polityczny lincz": Europa upomina Turcję w sprawie postępowania z opozycją polityczną. "Turcja zamyka opozycyjnych polityków w więzieniach, a Europie grozi, że wypowie umowę o przyjmowaniu uchodźców.[...] Cała sprawa jeszcze bardziej komplikuje relacje między Brukselą a Ankarą. Turcy bowiem grożą, że wkrótce wypowiedzą umowę o przyjmowaniu uchodźców (co spowodowało znaczne spowolnienie ich napływu do Unii), jeśli Bruksela nie zgodzi się na ruch bezwizowy dla obywateli tego kraju. Nikt w Unii poważnie o tym nie myśli"


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, "Putin tnie wydatki na obronność": Rosja ogranicza wydatki na swoje siły zbrojne, jednakże eksperci wskazują, że to nie wstrzyma rosyjskich planów realizacji programów wojskowych. "Według doniesień brytyjskiego dziennika Financial Times potwierdzonych przez rosyjskie media w 2017 r. wydatki na obronność w Rosji zostaną zmniejszone o ponad 27 proc. w porównaniu z bieżącym rokiem. Oznacza to, że w krajowym budżecie FR pozostanie blisko 16 mld dol.[...] Moskwa może odłożyć w czasie zakup m.in. większej liczby myśliwców piątej generacji Su T-50 i zamiast nich nabędzie tańsze i gorsze Su-35. Podobna sytuacja jest z zakupem czołgów T-14 Armata. Rosja będzie je kupowała, ale oprócz nich będą używane głęboko zmodernizowane T-72"


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Wspólna budowa okrętów": Międzynarodowa współpraca PGZ z szwedzkim Saabem, może przynieść wiele korzyści polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu. "Bardzo możliwe, że Polska Grupa Zbrojeniowa razem ze szwedzkim koncernem Saab będzie budować okręty dla naszej Marynarki Wojennej i z myślą o ich eksporcie. Obie spółki podpisały porozumienie w sprawie możliwości podjęcia współpracy przemysłowej i naukowej. Dokument przewiduje podjęcie bliskiej kooperacji przy pracach rozwojowych i dostarczaniu nowych jednostek podwodnych oraz nawodnych dla Marynarki Wojennej, a także dla klientów z innych państw."

Reklama

Komentarze (1)

  1. dk.

    "...Rosja ogranicza wydatki na swoje siły zbrojne..." - Rosja dba o PR, to wszystko. Nie ma takiego kłamstwa, którego Rosja nie wymyśliłaby, gdy przyświeca im, pojęte po rosyjsku, dobro państwa. Poza tym od razu dworowano sobie za granicą (przypomnę) z deklarowanych przez Rosjan planów produkcyjnych Armaty, w najbliższym okresie. Czyli faktycznie był to propagandowy dymek, gdy teraz mamy propagandowe "ustępstwa". Plus "uspokojenie" w Donbasie i oczywiście w zamian oczekiwanie zniesienia /złagodzenia sankcji ekonomicznych. A wszystkie prorosyjskie, lub może także na rosyjskiej liście płac, siły polityczne w Europie tylko na to czekają. Poza Polakami, ewentualnie Litwinami, Bałtami - wszak wiadomo, że są to zupełnie niepoważne rusofoby.

    1. leo

      100/100

Reklama