Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Szef Interpolu ostrzega przed zamachami w Europie; Afganistan tonie w chaosie i korupcji; Generał James Mattis nowym szefem Pentagonu

Francuscy i amerykańscy żołnierze na tle KTO Rosomak - fot. J.Sabak/D24
Francuscy i amerykańscy żołnierze na tle KTO Rosomak - fot. J.Sabak/D24

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

MK, Fakt, "Terroryści zaatakują Unię": "Bojownicy Państwa Islamskiego przygotowują się do nowych ataków w Europie - ostrzega Rob Wainwright, dyrektor Europolu, czyli unijnej policji. W UE ma już przebywać kilkudziesięciu islamistów, którzy wkrótce mają zalać nas falą zamachów. Będą wysadzać samochody pułapki, podejmować samobójcze ataki bombowe oraz porywać ludzi. Zagrożone są wszystkie kraje Unii - alarmuje Europol"


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, "Wojenny pat w Afganistanie": W Afganistanie rządzi w największej mierze korupcja. Pomimo licznych służb mundurowych, nie są one w stanie poradzić sobie z talibami.  "Zarówno talibowie, jak i afgański rząd są w klinczu. Żadna ze stron nie jest w stanie zadać decydującego ciosu. Zdaniem ekspertów taka sytuacja może doprowadzić do podjęcia rozmów pokojowych w sprawie zażegnania wieloletniego konfliktu. To jednak nie władze w Kabulu mają decydujący głos w tej sprawie, lecz sąsiedni Pakistan, któremu zależy na dalszej destabilizacji Afganistanu."


PAP, Nasz Dziennik, "Nowy szef Pentagonu": "Szefem Pentagonu ma zostać emerytowany generał James Mattis. Mattis będzie pierwszym generałem na czele Pentagonu od czasów George'a Marshala. Według dziennika Washington Post, nominacja ma zostać ogłoszona na początku przyszłego tygodnia. 66-letni Mattis to emerytowany generał w Korpusie Piechoty Morskiej USA, który dowodził operacjami na Bliskim Wschodzie i kierował Centralnym Dowództwem. Od 2007 do 2010 r. służył jako naczelny dowódca ds. transformacji w NATO, będąc odpowiedzialny za poprawę skuteczności militarnej Sojuszu. Ze służby wojskowej odszedł cztery lata temu."

Reklama

Komentarze

    Reklama