Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Sytuacja Kurdów w Syrii; Kiedy śmigłowce dla specjalsów?; Rosyjskie służby wpływają na postępowanie przetargowe na samoloty dla MON; Islam i „samotne wilki”

Fot. PZL MIELEC
Fot. PZL MIELEC

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Dawid Warszawski, Gazeta Wyborcza, „Kurd Kurdowi oka nie wykole. Jednego”: Sytuacja Kurdów w Syrii.„Równoległa amerykańsko-rosyjska operacja przeciwko tureckiemu sojusznikowi z NATO, na której korzysta Asad. A jego i USA, i Turcja oficjalnie nadal chcą obalić - to już ociera się o groteskę [...] Kurdowie przelewają krew własną, żeby utrzymać sojusz z Amerykanami, przelewają krew innych Kurdów, żeby utrzymać pokój z Turkami, a skończy się tak, że Rosja otworzy gdzieś na ich terenach kolejny Ośrodek Pojednania”


Fakt, „Śmigłowce szybko nie przylecą”: „[…]„Nie prowadzimy negocjacji w sprawie wypożyczenia śmigłowców dla Wojsk Specjalnych" - odpisał posłance PO Małgorzacie Niemczyk (48 l.) wiceszef resortu Bartosz Kownacki (38 l.). A przecież od miesięcy minister obrony Antoni Macierewicz (69 l.) deklarował, że polskie wojsko dostanie dwa śmigłowce do szkolenia i ćwiczeń dosłownie na dniach. Początkowo miały być do końca 2016 roku. potem na początku lutego, a ostatnio - w marcu. Teraz okazuje się, że jedyne negocjacje, jakie prowadzi MON, dotyczą zakupu 16 śmigłowców. Ale one szybko do polskiej armii nie trafią - w poniedziałek upływa dopiero termin składania ofert.”


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, „Presja agentury”: Rosyjskie służby wpływają na postępowanie przetargowe na samoloty dla MON?  „Kontrwywiad wojskowy podejrzewa, że pod przykrywką słowackiej firmy blokującej zakup samolotów dla VIP-ów działają rosyjskie służby. [...] Skargę do Krajowej Izby Odwoławczej złożyła m.in. słowacka firma, która przystąpiła do ogłoszonego w ubiegłym roku przetargu w konsorcjum z polską firmą. Jednak ta oferta została odrzucona już na pierwszym etapie postępowania, gdyż zastrzeżenia do Słowaków miała Służba Kontrwywiadu Wojskowego.”


Wojciech Mucha, Gazeta Polska Codziennie, „Samotne wilki na smyczy islamu”: Analiza wydarzeń terrorystycznych w ostatnich latach.  „Zamach, do jakiego doszło w centrum Londynu w środę, każe po raz kolejny stawiać pytania o to, czy i jak da się zwalczyć radykalny islamski terroryzm. Pewne jest jedno - trzeba nazywać go po imieniu i wskazywać palcem.”

Reklama

Komentarze (3)

 1. ciekawy

  a jakie były głosy zachwytu nad decyzjami Antoniego. Okaże się że lepsze było 50 Caracali niż nic

 2. gość

  Przecież od samego początku wiadomo było, że modernizacja to jedna wielka mistyfikacja.Nowe śmigłowce to mrzonka, nie będzie żadnych nowych systemów OPL czy też nowych okrętów. Już teraz prowadzone są prace analityczne nad dalszą modernizacją Osy. Zlecenia otrzyma nasz przemysł na dostawę Popradu i super nowoczesnej Pilicy, po którą de facto w kolejce ustawia się niemal cały świat.

  1. Grant

   Systemy Poprad czy Pilica to nowoczesny i dobry sprzęt, kierunek na głęboką modernizację i polonizację zestawów plot Osa i Kub to także bardzo dobry kierunek a przede wszystkim tani i nasz. Program Wisła przy współpracy z amerykanami za 60 mld to złe rozwiązanie i dobrze że tak się ślimaczy. Propagandowa wrzawa wokół wojsk specjalnych to tylko pusta wydmuszka. Takie coś jak oddzielny rodzaj wojsk powinno zostać zlikwidowane,więcej wokół tego jest szumu niż pożytku, z samolotami dla nich na razie też nie jest tak źle, lepiej trzeba pomyśleć o śmigłowcach uderzeniowych ,przeciwpancernych ,taka eskadra 12 śmigłowców odpowiednio użyta może załamać natarcie np rosyjskiej gwardyjskiej dywizji pancernej i zamienić ich czołgi w kupę płonącego złomu. Ale do tego trzeba mieć sprzęt i wiedzieć jak go użyć ,więc nie płaczcie tak po tych specjalsach.

 3. Michał

  Jak tak dalej pójdzie, to prędzej doczekamy się wyborów parlamentarnych niż śmigłowców. Nie wspominając już o systemie "Wisła"...

Reklama