Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: SKW pozbawiło gen. Kraszewskiego certyfikatu dostępu do informacji niejawnych; W 2019 roku Pilica trafi do jednostek wojskowych

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Super Express, „Szef MON walczy z Dudą”: Konflikt na linii MON – Pałac Prezydencki ponownie się zaostrzył. Służba Kontrwywiadu Wojskowego pozbawiła dostępu do informacji niejawnych prezydenckiego doradcę. Generał Kraszewski zapowiada odwołanie się od tej decyzji do Prezesa Rady Ministrów, według przysługujących mu procedur prawnych. „[...] gen. Jarosław Kraszewski (49 l.) z Biura Bezpieczeństwa Narodowego stracił certyfikaty bezpieczeństwa. Decyzja Służby Kontrwywiadu Wojskowego trafiła wczoraj do Pałacu Prezydenckiego. [...] SKW nie postawiła gen. Jarosławowi Kraszewskiemu jakichkolwiek zarzutów ani powodów odebrania poświadczenia bezpieczeństwa - ogłosiło z kolei BBN.”


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, „Lepsza obrona przeciwlotnicza”: Pierwsze zestawy przeciwlotnicze do jednostek wojskowych mają trafić jeszcze w 2019 roku. „Polska Grupa Zbrojeniowa rozpoczęła produkcję przeciwlotniczych systemów Pilica, które trafią do jednostek polskiej armii. [...] Każda bateria będzie się składać z sześciu jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, pojazdów transportowych i amunicyjnych oraz stacji radiolokacyjnej i stanowiska dowodzenia. Wartość umowy to 750 min zł. Zadaniem Pilicy będzie zwalczanie bezzałogowych systemów powietrznych (np. dronów), samolotów, śmigłowców, rakiet manewrujących na niedużych odległościach. Dlatego ten system będzie stosowany do osłony lotnisk, baz wojskowych i innych obiektów strategicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa.”

Reklama

Komentarze

    Reklama