Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Państwo Islamskie chce zmusić do współpracy Turcję?; Wypowiedź ministra Macierewicza na temat odstraszania Rosji przed szczytem NATO; Jednoręki terrorysta z Czeczenii autorem zamachu w Stambule

Fot. Sylwia Guzowska/KGŻW
Fot. Sylwia Guzowska/KGŻW

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, "Dlaczego kalifat atakuje Turcję": Eksperci analizują zamach w Stambule oraz stosunki rządu Turcji z Państwem Islamskim. "PI szybko pochwaliło się sukcesem w Brukseli. Dlaczego teraz milczy? Dżihadyści nie przyznali się do żadnego z trzech zamachów, które w tym roku przeprowadzili (według ustaleń władz) w Turcji. Eksperci tłumaczą, że przyjmując odpowiedzialność, naraziliby się na odwet. Ankara może bardziej zdecydowanie uderzyłaby we współpracowników kalifatu w Turcji, która wciąż służy mu - choć w mniejszym stopniu niż dawniej - za zaplecze operacji w Syrii. Dlaczego PI w ogóle atakuje Turcję? Może to być odwet. - Większość amerykańskich samolotów bombardujących kalifat startuje z baz w Turcji"


BAK, Super Express, "Macierewicz straszy Rosję?": Antoni Macierewicz wypowiedział się na temat celów szczytu NATO w Warszawie.   "Nie chodzi o to, by siłą straszyć, ale odstraszać przed nierozważnymi krokami [...] Z Rosją można i należy rozmawiać, ale z pozycji podjętej decyzji - podkreślił. Za tydzień sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ma ogłosić w Warszawie szczegóły wojskowego wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu. - Odpowiedź, jaka zostanie dana 8 i 9 lipca, będzie odpowiedzią skutecznie odstraszającą i zabezpieczającą nasze państwa. Liczymy, że te rozmowy doprowadzą do wycofania się Rosji z agresywnych kroków i z terytoriów, jakie bezprawnie zajęła Ukrainie - stwierdził w piątek Macierewicz"


KW, Gazet Polska Codziennie, "Jednoręki dźihadysta mózgiem zamachów": Wiadomo kto przeprowadził atak w Stambule w którym zginęły 44 osoby, a ponad 240 zostało rannych. "Czeczen Ahmet Czatajew był organizatorem wtorkowego zamachu na lotnisko w Stambule, w którym zginęły 44 osoby - poinformowały w piątek tureckie media. Dziennikarze powołują się na źródła w tureckim resorcie spraw wewnętrznych. Czatajew, zwany również jednorękim terrorystą (stracił rękę podczas pobytu w jednym z więzień), od kilku lat znajduje się na specjalnej liście ONZ-etu jako osobnik niezwykle groźny."

Reklama

Komentarze (1)

  1. Supernauczyciel

    Macierewicz łączy stacjonowanie NATO na wschodniej flance z wycofaniem Rosjan z Ukrainy. Karkołomne myślenie znając miłość Rosjan do odwetów i zemsty. Ale nie za myślenie mu płacą. Chcę więcej reklam z tym panem w państwowej telewizji, za moje pieniądze.

Reklama