Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Nowa strategia obrony USA; Międzynarodowe porozumienie WOT podpisane; MON przedłużył czarter samolotów VIP od LOT

Fot. @terytorialsi/Twitter
Fot. @terytorialsi/Twitter

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, „Rakietowa strategia Trumpa”: Nowa strategia obrony USA. „USA zamierzają wzmocnić obronę przeciwlotniczą. Prezydent Donald Trump ogłosił nową strategię, która ma być odpowiedzią na rakietowe zagrożenie ze strony Rosji, Chin, Iranu oraz Korei Północnej. Podczas spotkania w Pentagonie Trump zaprezentował dokument z nową strategią obrony przeciwlotniczej, której głównym celem jest wykrycie i zniszczenie każdego pocisku wymierzonego w USA.”


Adrian Siwek, Gazeta Polska Codziennie, „Plan współpracy WOT Polski i Litwy podpisany”: Międzynarodowe porozumienie o współpracy szkoleniowej WOT. „Podpisano porozumienie o współpracy szkoleniowej pomiędzy formacjami obrony terytorialnej Polski i Litwy. Jest to pierwszy formalny plan współpracy polskich Wojsk Obrony Terytorialnej z tego typu formacją innego państwa. [...]  Zapisy porozumienia w praktyce będzie realizowała głównie I Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej, której partnerem zagranicznym jest właśnie KASP.”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Rządowy boeing wciąż nie lata z VIP-ami”: Pierwsze loty zakupionymi samolotami Boeing poleca dopiero w 2020 roku. Do tego czasu MON nadal będzie czarterować samoloty Embraer od LOT. „Ministerstwo Obrony Narodowej przedłuży wypożyczenie samolotów Embraer z PLL LOT. Powód? Załogi zakupionego w USA rządowego boeinga jeszcze nie zostały wyszkolone. [...] Wedle MON wciąż trwa szkolenie pilotów boeinga. W Polsce przeszkolenie na różnych typach samolotów Boeing przeszli piloci pracujący w LOT, ale ministerstwu zależało, aby rządowymi samolotami latali piloci wojskowi. Muszą oni nie tylko przejść szkolenie na tego typu samolotach, ale dodatkowo wylatać niezbędne godziny, aby być upoważnionym do latania zgodnie z procedurą HEAD (najważniejszych osób w państwie). Docelowo na każdy samolot mają przypadać dwie pełne załogi.” 


Reklama

Komentarze (2)

  1. olo

    Po co między narodowe porozumienia dla wot oni mają walczyć na swoim podwórku

  2. Dumi

    Gazeta wyborcza "odkrywa amerykę";) A by może w 2020 roku tymi samolotami będzie latała inna ekipa rządząca??? To akurat dowód, że standardy bezpieczeństwa są zachowane. Bardzo dobrze, że samoloty będą pilotować wojskowi bo mimo wszystko są nieco mniej narażeni na działanie obcych służb, choć i to też nie jest 100% gwarancją. Ale tak sobie to dedukuje;) Poprawcie mnie jeśli jestem w błędzie;)

Reklama