Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: ISIS grozi Hiszpanii; Stratfor o ćwiczeniach Zapad-17; Wizyta sekretarza generalnego NATO w Polsce

Fot. NATO
Fot. NATO

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Fakt, „Terroryści grożą Hiszpanii”: Państwo Islamskie przestrzega władze Hiszpanii przed kolejnymi zamachami terrorystycznymi. „Ataki mają być odwetem za udział Hiszpanii w  operacjach w Bahrajnie, Iraku i Somalii.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Putin dąży do wojny z NATO”: Analitycy i komentatorzy mają różne opinie dotyczące zbliżających się rosyjskich ćwiczeń pod kryptonimem Zapad-17. Amerykańscy analitycy uspakajają, że nie ma zagrożenia fizyczna napaścią Rosjan na inne kraje, natomiast minister obrony Ukrainy przestrzega przed możliwym zaognieniem walk w separatystycznych republikach i na granicy Ukrainy. „Zdaniem amerykańskiego ośrodka analitycznego Stratfor zbliżające się gigantyczne rosyjsko-białoruskie manewry […] nie spowodują eskalacji wojny na Ukrainie ani też okupacji Białorusi, lecz przyczynią się do pogłębienia konfliktu na linii Rosja-Zachód. [...] Ministerstwo obrony Ukrainy uważa, że ćwiczenia - w domyśle mające charakter defensywny - szybko przerodzą się w działania ofensywne, co może wpłynąć na bezpieczeństwo całego kraju. Część z zaplanowanych działań wojskowych odbędzie się na białoruskich poligonach w Domanowie i Różanej (obwód brzeski), czyli w odległości ok. 150km od granicy z Ukrainą.”


Rafał Stefaniuk, Nasz Dziennik, „Czujność i gotowość”: Sekretarz generalny NATO spotkał się również z szefami MSZ Polski, Rumunii i Turcji. „Przyszłość Sojuszu Północnoatlantyckiego w kontekście aktualnych zagrożeń dla bezpieczeństwa to temat spotkania premier Beaty Szydło z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. [...] Szef NATO stwierdził, że Sojusz nie odbiera Rosjanom i Białorusinom prawa do prowadzenia ćwiczeń, ale każde państwo na mocy Dokumentu Wiedeńskiego OBWE jest zobligowane do respektowania zasady ich przejrzystości.”

Reklama

Komentarze

    Reklama