Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Ekspert o ostatnich zamachach; Spotkanie w Narodowym Centrum Cyberbezpieczeństwa; Państwo Islamskie opublikowało w sieci film z ataku w kościele

Fot. defense.gouv.fr
Fot. defense.gouv.fr

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Kacper Rękawek, Gazeta Wyborcza, "Dżihad, zrób to sam": Wypowiedź  eksperta ds. terroryzmu z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM), doktora nauk społecznych - Queen's University Belfast.  "Zamachowiec z Ansbach krótko przed wybuchem komunikował się z kimś z PI. Jeszcze parę takich historii i można zacząć się zastanawiać, czy do Europy rzeczywiście nie przyjechał ktoś, kto uruchamia kolejnych ludzi. Wiele wskazuje jednak nato, że tak nie jest. Gdyby jeden człowiek komunikował się ze wszystkimi zamachowcami, z punktu widzenia bezpieczeństwa planowania operacji terrorystycznych byłoby to szaleństwem. Trudności w ich zorganizowaniu i trzymaniu planów w tajemnicy wydają się zbyt duże. Postać koordynatora jest w stylu Al-Kaidy, która zawsze chciała kontrolować operacje swoich komórek. Dla PI nie ma znaczenia, czy kogoś wysłało i poinstruowało, czy ten ktoś zaatakował sam i potem złożył przysięgę wierności kalifowi."


Adrian Stankowski, Gazeta Polska Codziennie, "Narodowe bezpieczeństwo w sieci": Dnia 27 lipca w Narodowym Centrum Cyberbezpieczeństwa odbyła się narada zorganizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji, przedstawicieli służb specjalnych, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Obrony Narodowej.  "Spotkanie dotyczyło koordynacji działań służb odpowiedzialnych za krytyczne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa systemy elektroniczne. Działalność Centrum jest idealnym miejscem do współpracy wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju. Każda z tych służb ma własny obszar kompetencji i odpowiedzialności, a NC Cyber staje się platformą współpracy polegającej na wymianie informacji i wspólnego reagowania. Niestety, system bezpieczeństwa w sieci nowy rząd był zmuszony budować niemal od zera. Poprzedni całkowicie zlekceważył ochronę sieci i nie zauważył, że sfera cyberbezpieczeństwa staje się coraz istotniejszym elementem bezpieczeństwa państwa."


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Przesłanie mordu": Państwo Islamskie wykorzystuje propagandowo ostatnie tragiczne wydarzenia. "Działająca w Syrii internetowa agencja Amak związana z Państwem Islamskim opublikowała kolejne nagranie przedstawiające terrorystę Abdela Malika Nabiła Petitjeana. We wtorek razem z Adelem Kermichem wtargnęli do kościoła, biorąc wiernych jako zakładników, i brutalnie zamordowali odprawiającego Mszę św. kapłana. Obaj 19-letni mężczyźni zostali zastrzeleni przez policję. Wideo trwa ok. 2,5 minuty. Petitjean (dosł. Mały Jaś) mówi na nim po francusku i arabsku ubrany w tradycyjny strój bliskowschodni na tle symboli Państwa Islamskiego. Wzywa wszystkich muzułmanów do mordowania Francuzów oraz państw koalicji antyterrorystycznej walczącej z Państwem Islamskim."

Reklama

Komentarze

    Reklama