Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Ekspert na temat ostatnich zamachów; Zamachy w Hiszpanii nie odstraszą turystów; Kolejny pat w pogrążonej wojną Syrii

Fot. Jorge Láscar / Wikimedia Commons/CC BY 3.0
Fot. Jorge Láscar / Wikimedia Commons/CC BY 3.0

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Mirosław Skowron, Super Express, „Specyfika islamu sprzyja terroryzmowi”: Wywiad z ekspertem ds. terroryzmu, Krzysztofem Liedlem. „Specyfika tej religii powoduje też, że jest przydatna ze względu na werbunek i uzasadnienia działalności terrorystycznej. Fundamentalizm islamski jest nie tylko religią, ale i doktryną polityczno-społeczną, regulującą wszystkie sfery życia.”


Maciej Bednarek, Małgorzata Kolińska, Gazeta Wyborcza, „Terror nie odstraszy turystów”: W ocenie specjalistów z branży, ruch turystyczny w Hiszpanii nie spadnie z powodu ostatnich zamachów. „Po ataku w Barcelonie biuro podróży Rainbow Tours odwołało piątkową wycieczkę do tego miasta. Sobotnia ma się odbyć zgodnie z planem. - Polacy nie będą omijać Hiszpanii - uważają przedstawiciele biur podróży.”


Mike Bruszewski, Gazeta Polska Codziennie, „Wojenny pat w Syrii”: Pomimo zapewnień wojna w Syrii jeszcze długo się nie skończy? „Dżihadyści z AI-Kaidy i innych frakcji terrorystycznych walczą między sobą o przejęcie kontroli nad enklawami rebeliantów w Syrii. Oznacza to otwarcie kolejnego frontu na wojnie, której zakończenie wydaje się coraz trudniejsze. [...] Waszyngton stawia na syryjskich Kurdów i wspiera ofensywę SDF (Syryjskich Sił Demokratycznych) na Rakkę, kontrolowaną przez tzw. Państwo Islamskie (IS). W Syrii to Kurdowie stanowią wiarygodną siłę, która skupia się na walkach z IS. Zwalczające się w prowincji Idlib dżihadystyczne oddziały łączy wola wprowadzenia na kontrolowanych terenach prawa szariatu. SDF z kolei jest jego wielkim przeciwnikiem.”

Reklama

Komentarze

    Reklama