Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Fot. president.gov.ua.

Sobota z Defence24.pl: Dobiega końca kampania prezydencka na Ukrainie; Analiza sytuacji politycznej w ogarniętej konfliktem zbrojnym Ukrainie

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Piotr Andrusieczko, Gazeta Wyborcza, „Czego nie wiemy o Wołodymirze Zełeńskim?”: Na Ukrainie dobiega końca kampania prezydencka. Sondaże wskazują na wygraną Wołodymira Żełeńskiego. Natomiast konkurenci polityczni wytykają brak wiedzy dotyczącej samych poglądów Żełeńskiego i de facto kierunek, w którym chce poprowadzić Ukrainę. „[…] Żeleński powiedział sporo o swoich planach i poglądach. Podkreślił, że jest za przyjęciem ustawy o impeachmencie prezydenta. Opowiada się za członkostwem w NATO, ale „trzeba do tego przekonać społeczeństwo". Putin to wróg i nie ma mowy o amnestii dla prorosyjskich bojowników, a Donbas nie otrzyma specjalnego statusu. Jednocześnie jednak kandydat uważa, że walka z rosyjskimi sieciami społecznościowymi nie ma sensu, bo ludzie i tak z nich korzystają. Zresztą winne sanie one, tylko kremlowska propaganda.”


Michał Kokot, Gazeta Wyborcza, „Petro Poroszenko nie zdołał odmienić Ukrainy”: Analiza sytuacji politycznej Ukrainy przed wyborami prezydenckimi. „Pozbycie się wpływów rosyjskich miała też zapewnić ustawa o języku ukraińskim i powiązana z nią reforma edukacji ograniczająca lekcje w szkołach w innym języku niż ukraiński. Doprowadziło to do zaostrzenia stosunków nie tylko z Rosją, ale też Węgrami (na Ukrainie mieszka liczna mniejszość węgierska), które blokują negocjacje akcesyjne Ukrainy z NATO i UE. Poroszenko te reformy uczynił filarami jego tegorocznej kampanii prezydenckiej pod hasłem: <<Armia, język, wiara>>. Ale postawienie na patriotyczny zryw w kraju, który od pięciu lat pogrążony jest w wojnie i stagnacji gospodarczej, nie dało spodziewanego rezultatu.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama