Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Czy ćwiczenia Anakonda-20 ruszą na przełomie maja i czerwca?; Zakończyła się misja wojskowych medyków w Chicago; Wywiad z autorem książki o cyberwojnie

Fot. st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek
Fot. st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Bezpieczeństwo w czasie pandemii i po niej”: Koronawirus wpłynął negatywnie na wszystkie sfery życia, w każdej części świata. Nadal nie jest pewne, czy na przełomie maja i czerwca wystartują ćwiczenia Anakonda-20, największe tegoroczne przedsięwzięcie szkoleniowe Sił Zbrojnych RP. „Bardzo dużo w kwestii tego, jak koronawirus w dłuższej perspektywie wpłynie na ogólnoświatowe bezpieczeństwo, będzie zależało od ustalenia źródła pochodzenia patogenu. W ostatnich tygodniach wokół tej kwestii narosło wiele spekulacji. Zdaniem Białego Domu, a konkretnie prezydenta USA Donalda Trampa i -sekretarza stanu Mike'a Pompeo, wirus uciekł naukowcom z chińskiego laboratorium w mieście Wuhan. To właśnie stamtąd rozprzestrzeniła się pandemia COVID-19.”


Sandra Skibniewska, Super Express, „Strach nam towarzyszył każdego dnia”: 2 maja zakończyła się trwająca 10 dni misja wojskowych medyków organizowana w Chicago przez Wojskowy Instytut Medyczny. „Celem wyjazdu 9-osobowej grupy do USA była przede wszystkim wymiana doświadczeń w zakresie walki z koronawirusem. - Jak każdy lekarz oczywiście boję się zachorowania, w tym na COVID-19, ale na tym polega praca medyków, która ma w sobie coś z misji. Nie wahałem się, gdy otrzymałem telefon z propozycją wyjazdu - wspomina [...]kierownik Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego płk dr Robert Ryczek.”


Przemysław Harczuk, Super Express, „Fake newsy to potężna broń w wojnie, która trwa”: Wywiad z dr. Piotrem Łuczukiem, medioznawcą z UKSW i autorem pierwszej polskiej książki o cyberwojnie. „Przede wszystkim obronić możemy się sami. Musimy wyrobić w sobie maksimum krytycyzmu wobec tego, co znajdujemy w sieci. Szczególnie ostrożnie należy podchodzić do wszelkich sensacyjnych doniesień na temat koronawirusa, epidemii. Także tych doniesień mówiących o nagłych odkryciach naukowców, ustaleniach, cudownych lekach bądź o tym, że wirusa już nie ma.”


Reklama

Komentarze

    Reklama