Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Brak chętnych do WOT?; Uciekający dżihadyści z Syrii przeniosą front do Europy?; Polska i Hiszpania zacieśnią współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności

Fot.  st. chor. Waldemar Młynarczyk/Zespół Reporterski Combat Camera DO RSZ
Fot. st. chor. Waldemar Młynarczyk/Zespół Reporterski Combat Camera DO RSZ

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Zaciąg Macierewicza idzie powoli”: Czy największą porażką nowoutworzonych Wojsk Obrony Terytorialnej będzie niewystarczająca liczba chętnych? „Do trzech brygad sztandarowego pomysłu Antoniego Macierewicza, czyli wojsk obrony terytorialnej, tworzonych w woj. podlaskim, lubelskim i podkarpackim, wcielono 834 kandydatów na... 15,7 tyś. miejsc.[...] Wedle MON w przyszłości w składzie WOT ma być około 10 proc. żołnierzy zawodowych. Określenie dokładnej liczby będzie możliwe dopiero po za kończeniu formowania brygad. Wiadomo, że dla żołnierzy zawodowych w WOT wyznaczono na ten rok 2,5 tyś. etatów, a na razie zajętych jest 431. MON zapewnia, że nie wpłynie to na stan zawodowych sił zbrojnych.”


Joanna Kowalkowska, Gazeta Polska Codziennie, „Dźihadyści tracą swoje wpływy”: Upadające Państwo Islamskie w Syrii, przeniesie front do Europy wraz z uciekającymi dżihadystami? „Brytyjski ośrodek analityczny IHS Markit informuje, że w ciągu ostatnich trzech lat tzw. Państwo Islamskie (IS) utraciło ponad 80 proc. środków finansowych oraz 60 proc. okupowanych terytoriów. Europejskie służby ostrzegają z kolei, że coraz więcej ekstremistów przyjeżdża do Europy.”


Artur Kowalski, Nasz Dziennik, „Priorytetem bezpieczeństwo”: Polska i Hiszpania zacieśnią współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności.  „Problemom poprawy bezpieczeństwa w Unii Europejskiej, skutkom kryzysu migracyjnego, negocjacjom w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, a także przymiarkom do nowego unijnego budżetu byty poświęcone m.in. prowadzone wczoraj w Warszawie polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe. Odbywały się one z udziałem premier Beaty Szydło i premiera Hiszpanii Mariano Rajoya.”

Reklama

Komentarze

    Reklama