Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Afrykański Niger gniazdem szpiegów; Nowe sankcje USA nałożone na Rosję i Chiny; Węgierskie paszporty dla ukraińskich obywateli Zakarpacia

Fot. Wikipedia
Fot. Wikipedia

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Joe Parkinson, Gazeta Wyborcza, „Witajcie w nowym gnieździe szpiegów w Afryce”: Niamey stolica Nigru w Afryce jest obecnie miastem, w którym błyskawicznie tworzą się ambasady państw zachodnich i placówki wojskowe. „Od pewnego czasu co noc dyplomaci, szpiedzy i mediatorzy spotykają się tam na oświetlonych jedynie światłem księżyca hotelowych tarasach pamiętających jeszcze czasy kolonialne, by wymienić się tajnymi informacjami. Zagraniczne bazy wojskowe i rozległe budynki nowych ambasad górują nad tonącymi w piasku uliczkami. Pod osłoną nocy przemytnicy szmuglują imigrantów, broń i narkotyki przez wyjęte spod prawa terytorium. Niger, ubogi kraj w południowym pasie Sahary, szybko staje się jednym z najbardziej kluczowych miejsc dla utrzymania międzynarodowego bezpieczeństwa. Zachodnie mocarstwa zainwestowały w stolicę wiele miliardów dolarów, by powstrzymać biegnący przez Niger przemyt migrantów z Afryki Zachodniej nad Morze Śródziemne i ograniczyć działalność dżihadystów z Sahelu, półpustynnego regionu na południe od Sahary.”


Nasz Dziennik, „Nowe sankcje”: Prezydent Donald Trump wydał rozporządzenie wykonawcze przewidujące objęcie amerykańskimi sankcjami gospodarczymi dodatkowo 33 rosyjskie i po raz pierwszy 2 chińskie podmioty prawne. „Dodatkowo, po konsultacjach z Departamentem Stanu, po raz pierwszy na podstawie ustawy CAATSA zostały ukarane dwa chińskie podmioty prawne: podlegający chińskiemu ministerstwu obrony Departament Rozwoju Wyposażenia (Equipment Development Department - EDD) oraz szef tego wydziału Li Shangfu. Powodem umieszczenia chińskiego EDD i jego szefa na liście osób i instytucji objętych sankcjami był zakup od rosyjskiego Rosoboronex - portu (ROE), objętego amerykańskimi sankcjami rosyjskiego czołowego eksportera broni, 10 samolotów bojowych Su-35 oraz elementów systemu obrony przeciwrakietowej S-400.”


Nasz Dziennik, „Tylko jedno obywatelstwo”: Spięcie na linii Węgry – Ukraina. W ukraińskich mediach opublikowano nagranie  uroczystości z węgierskiej ambasady w Berehowe, w której wręczano węgierskie paszporty obywatelom Ukrainy i instruowano jak ukrywać przed władzami ukraińskimi nowe obywatelstwo. „Władze Ukrainy nie pozwolą Węgrom na rozdawanie obywatelstwa przedstawicielom ich mniejszości w obwodzie zakarpackim na zachodzie Ukrainy - oświadczył ukraiński minister spraw zagranicznych Pawto Klimkin.”


Reklama

Komentarze (1)

  1. dk.

    Władze Ukrainy odbierają też mieszkanie, gdy ktoś wyjechał na tzw. saksy, albo i ponieważ założył rodzinę, z obywatelem innego kraju. Toteż rodzina nigdy nie powie o dziecku \"mieszka w Berlinie\", \"mieszka w Krakowie\", \"Atenach\" - mówi się \"wyjechał do Kijowa, bo zaoferowano mu tam fajną pracę... no, to jest praca jeżdżąca, może w tym momencie być gdzie indziej\" - oficjalnie oczywiście, gdyż faktycznie i tak wszyscy znajomi wiedzą.

Reklama