Reklama

Siły zbrojne

Zwodowano wielofunkcyjną bazę pływającą USNS „Lewis B. Puller”

  • Fot. Sikorsky Aircraft
    Fot. Sikorsky Aircraft

Amerykanie zwodowali trzecią pływającą platformę ładunkową MLP (Mobile Landing Platform) USNS „Lewis B. Puller” potwierdzając tym samym, że będą dalej wzmacniać siły amfibijne.

Uroczystość wodowania (polegającą na zalaniu suchego doku) zorganizowano w stoczni GD NASSCO (General Dynamics National Steel and Shipbuilding Co.). Wydarzenie to jest o tyle ważne, że USNS „Lewis B. Puller” jest pierwszą jednostką MLP w wersji AFSB (afloat forwarding staging base) tj. wielofunkcyjnej bazy pływającej. Ma więc możliwość przyjmowania statków powietrznych, cumowania innych jednostek pływających, magazynowania i transportowania sprzętu wojskowego oraz pełniania roli stanowiska dowodzenia i kontroli.

W porównaniu do poprzednich dwóch okrętów MLP, USNS „Lewis B. Puller” wyposażno w duże lądowisko dla statków powietrznych, hangar z powierzchnią dla dwóch średnich śmigłowców, dodatkową przestrzeń magazynową i warsztatową oraz dodatkowe zbiorniki paliwa. Oficjalnie lądowisko jest przystosowane do przyjmowania śmigłowców wielkości MH-53, ale specjaliści są zgodni, że można je również wykorzystać do współdziałania z samolotami pionowego startu i lądowania MV-22 Osprey.

Fot. USMC

Dodatkowo zastosowanie rotacyjnie wymienianej załogi cywilno-wojskowej daje okrętom AFSB możliwość praktycznie ciągłego przebywania na morzu. Do tego dochodzi duży zasięg – 9500 Mm przy prędkości 15 w.

Planuje się, że USNS „Lewis B. Puller” wejdzie do służby operacyjnej jeszcze w 2015 r.

Reklama

Komentarze (2)

  1. podbipieta

    Tanie,oparte o cywilny projekt.Nawet Amerykanie poszli po rozum do głowy. A nie tylko wypasione San Antonio.,choć wiem że zadanai inne.

  2. Przemo

    Widać że amerykanie podchodzą na serio do wzrostu potęgi Chin.

Reklama