Reklama

Siły zbrojne

Związkowcy zaniepokojeni brakiem decyzji ws. śmigłowców. „Narasta rozgoryczenie i niezadowolenie"

Fot.: mjr Robert SIemaszko/ CO MON
Fot.: mjr Robert SIemaszko/ CO MON

Związki zawodowe reprezentujące pracowników zakładów lotniczych są zaniepokojone brakiem decyzji dotyczących postępowania na śmigłowce wielozadaniowe dla Sił Zbrojnych RP. Domagają się ulokowania zamówienia w polskich przedsiębiorstwach, wskazując, że przedstawiciele obecnego rządu wielokrotnie deklarowali, że zamówienie zostanie skierowane do krajowych firm. Nie wykluczają protestów, jeżeli pracownicy zdecydują się "dać wyraz swojemu rozgoryczeniu".

Związki zawodowe przemysłu lotniczego w kolejnym już liście do Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza i Premier Beaty Szydło wyrażają zaniepokojenie „biernością” nowego rządu w realizacji planów modernizacyjnych polskich Sił Zbrojnych, szczególnie w zakresie śmigłowców wielozadaniowych. W opinii jego autorów „czołowi politycy tworzący obecnie Rząd” deklarowali wcześniej, iż pozyskane zostaną wiropłaty produkowane w polskich zakładach. 

W dokumencie, podpisanym przez Przewodniczącego Sekcji Krajowej NSZZ Solidarność Przemysłu Lotniczego Romana Jakima, czytamy, że pomimo zapowiedzi skierowania zamówienia do polskich podmiotów „MON nie prowadzi z krajowymi oferentami żadnych rozmów technicznych w tej sprawie”.

Przedstawiciele lotniczej „Solidarności” wyrażają zaniepokojenie brakiem decyzji dotyczących śmigłowców wielozadaniowych. Zwracają uwagę że przetarg na maszyny tej klasy „wbrew obietnicom” nie został anulowany, nadal obowiązuje wskazanie poprzedniego rządu, a resort rozwoju nadal prowadzi negocjacje offsetowe z koncernem Airbus, który oferuje wskazane w 2015 roku śmigłowce Caracal.

Stawiają też pytanie, dlaczego „pomimo wielokrotnie składanych obietnic, także przez obecnego Ministra Obrony”, zamówienie dotyczące dostaw śmigłowców wielozadaniowych dla Sił Zbrojnych nie jest kierowane do podmiotów, zapewniających miejsca pracy dla polskich pracowników. W opinii autorów listu koncepcja jednej, wspólnej platformy jest niekorzystna zarówno dla krajowej gospodarki, jak i bezpieczeństwa państwa. W kontekście katastrofy Super Pumy, jaka miała miejsce w Norwegii, podkreślają oni, że wykrycie poważnej wady konstrukcyjnej może doprowadzić do uziemienia całej floty śmigłowców.

Przedstawiciele Solidarności wskazują, że „w pełni podzielają” rozgoryczenie i niezadowolenie pracowników branży przemysłu lotniczego. Związki prezentowały już swoje stanowisko i oczekiwania w zakresie przetargu śmigłowcowego resortowi obrony i rządowi RP, ale na razie nie spotkało się to „z pozytywnym odzewem”. 

W liście do Premier Beaty Szydło i szefa MON Antoniego Macierewicza związkowcy domagają się podjęcia decyzji w zakresie przetargu na śmigłowce wielozadaniowe, uwzględniających interes przedsiębiorstw z branży lotniczej, szczególnie z Podkarpacia i Lubelszczyzny. „Nie żądamy niczego więcej, jak dotrzymania danych nam obietnic” – podkreślają. Jednocześnie wyrażają gotowość do „podążenia za oczekiwaniami” pracowników przemysłu lotniczego, jeżeli ci zdecydują się, aby „dać wyraz swojemu rozgoryczeniu”.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.