Siły zbrojne

Żołnierze WOT rozpoczną kursy z udzielania pierwszej pomocy w przypadkach hipotermii

Autor. Terytorialsi/Twitter

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęło kursy z zakresu udzielania pierwszej pomocy w przypadkach hipotermii - poinformowały służby prasowe WOT. Szkolenie jest dla żołnierzy WOT, którzy pełnią służbę przy granicy z Białorusią.

"W ramach realizowanej operacji Silne Wsparcie żołnierze wielokrotnie ratowali ludzkie życie i pomagali osobom, które przedostały się przez granicę. Temperatura na zewnątrz nie rozpieszcza i to właśnie z tego powodu CSWOT przygotowało kurs w zakresie przeciwdziałania skutkom hipotermii. Jego celem jest nauczenie żołnierzy jak właściwie przeciwdziałać i nieść pomoc w sytuacjach wychłodzenia, odmrożeń oraz bezpośredniego zagrożenia życia" - powiedział cytowany w informacji płk Edward Chyła, komendant Centrum Szkolenia WOT.

Szkolenie podzielone jest na dwa moduły: pierwszy teoretyczny i drugi, w którym żołnierze przechodzą praktyczne szkolenie z zakresu przeciwdziałania oraz udzielania pierwszej pomocy w przypadku wystąpienia hipotermii. Dodatkowo w ramach części praktycznej szkolenia kursanci poznają tajniki survivalu oraz elementy ratownictwa wodnego.

Czytaj też

"Dzięki szkoleniu dowiedziałem się między innymi, że udzielając pomocy przedmedycznej, należy chorego stopniowo ogrzewać to znaczy przeprowadzić lub przenieść do ciepłego pomieszczenia, zdjąć mokre ubranie, okryć kocem. Nauczono mnie jak rozniecić ognisko oraz zbudować schronienie. Dzięki nabytej wiedzy będę lepiej przygotowany do realizacji zadań w ramach służby na granicy, będę wiedział jak postąpić ze zmarzniętym emigrantem, którego mogę napotkać podczas swojego patrolu. Będę w stanie udzielić mu pomocy, by następnie móc przekazać go odpowiednim służbom" - dodał kpr. Kazimierz Milewski, uczestnik szkolenia z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT.

Pierwszy kurs w zakresie przeciwdziałania skutkom hipotermii zrealizowany został w poniedziałek, 13 grudnia br., w Olsztynie; uczestniczyło w nim 20 żołnierzy z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecnie kurs realizowany jest codziennie w różnych Brygadach Wojsk Obrony Terytorialnej na terenie całego kraju, a do końca roku przeszkolonych zostanie kilkuset Terytorialsów. Szkolenia prowadzi kadra dydaktyczna Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej we współpracy z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej z Torunia.

Czytaj też

W informacji WOT wyjaśniono, że hipotermia to stan zagrażający życiu, w którym temperatura ciała obniża się do 35°C lub niższej. Do spadku temperatury dochodzi, gdy zaburza się proporcja między ilością ciepła wytworzonego przez organizm do ilości utraconego. Szczególnym zagrożeniem do wystąpienia hipotermii jest długotrwałe przebywanie na mrozie.

Źródło:PAP

Komentarze (1)

  1. DIM

    Się w porządnym harcerstwie, się w porządnym żeglarstwie nie było, jak widać ? Jasne, że lepiej późno niż za późno. Powodzenia !