Reklama

Siły zbrojne

Żołnierze pomagają przy budowie zapory na granicy z Rosją

Autor. 16. Dywizja Zmechanizowana

Jednostkom inżynieryjnym, które realizują budowę tymczasowej zapory na granicy polsko-rosyjskiej, udzielają wsparcia żołnierze 16. Dywizji Zmechanizowanej - poinformował PAP w czwartek oficer prasowy tej dywizji por. Karol Frankowski.

Reklama

W prace przy trwającej od środy budowie tymczasowej zapory zaangażowani są żołnierze 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego, 5. Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina, 2. Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazunia oraz 15. Mazurskiego Batalionu Saperów z Orzysza, wchodzącego w skład 16. Dywizji - podały służby prasowe tej dywizji.

Reklama

"To idzie szybko i sprawnie, ponieważ wszyscy ci żołnierze mają już doświadczenie w stawianiu wcześniej takiej samej tymczasowej zapory na granicy z Białorusią i wiedzą jak to robić" - powiedział PAP por. Frankowski.

Pierwszy odcinek tymczasowej zapory składającej się z trzech rzędów drutu ostrzowego powstaje od środy w okolicy Wisztyńca, przy trójstyku granic Polski, Rosji i Litwy. Docelowo ma ona powstać wzdłuż całej, liczącej 210 km, granicy z obwodem kaliningradzkim. Przy pomocy niewielkiej koparki wykonywane są dziury w ziemi, w których wkładane są metalowe pręty. Następnie żołnierze, używając bosaków, umieszczają na nich zwoje concertiny.

Reklama

Czytaj też

W środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że podjął decyzję o budowie tymczasowej zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Przekazał, że będzie to zapora o wysokości 2,5 metra i szerokości 3 metrów. Jak zaznaczył, będą też prowadzone prace związane z założeniem urządzeń, które pozwolą na elektroniczny dozór granicy.

Wicepremier mówił, że decyzje mają związek z z "niepokojącymi informacjami", że lotnisko w obwodzie kaliningradzkim zostało otwarte dla lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (7)

 1. Prezes Polski

  Pokonam te zasieki w 30s. Podobnie arabscy migranci. Bezsensownie wydana kasa.

  1. Jaszczur

   A w ile sekund będziesz przeskakiwać z powrotem jak dostaniesz gazem i parę pał na rozgrzewkę?

  2. Xxxs3836

   Chyba ty

  3. hermanaryk

   Następny gieroj, którego trzeba będzie zdejmować z płotu. Weź portki na zmianę i ochraniacze na cztery litery :)

 2. Patcolo

  Bardzo dobrze od dwóch dekad mówię i piszę że od „Hunów z dzikiej Azji” należy odseparować się murem😁

  1. Laky

   I to takim jak z Białorusią 😉 5,5 metra wysokości i "czujniki"

 3. Jaszczur

  Przez ostatnie 35 lat Azja podwoiła swoją liczebność , Afryka przez 25 lat .... To prawdziwa explozja demograficzna .... Nawet jakby nie było wojny ruskich to Europa jest skazana na potężne fale migracyjne . Afryka nie nadąża z rozwojem za tak szybko rosnąca populacją.... Europa się otrząśnie i już to robi .... Afrykę czeka makabra w teorii są się w stabi wyżywić w praktyce nie ma żadnych szans - nastąpi bardzo krwawa selekcja naturalna. Murzyni nauczą się praw natury na własnej skórze

  1. Al.S.

   Żeby jeszcze się umieli uczyć.. Pracuję z nimi od lat i wiem, że prędzej wyprą się własnej matki, niż przyznają iż w czymś zawinili. Zawsze winny jest ktoś inny, albo sorry taki klimat.

 4. rwd

  Wojna z którą mamy do czynienia na Ukrainie kiedyś się skończy. Ale nie jestem pewny czy nasz rząd ma jakiś plan zakładający różne warianty końca konfliktu. Czy jesteśmy przygotowani na negatywne dla nas scenariusze? Czy mamy określony plan minimum i maksimum tego co chcemy uzyskać za swój wysiłek włożony w pomoc Ukrainie i Ukraińcom? Jeżeli dojdzie do rozmów pokojowych, to wiemy na czym nam powinno najbardziej zależeć? Jest czas by dziś uzyskać gwarancje od USA i Ukrainy, ze nasze interesy gospodarcze, wojskowe i polityczne nie zostaną pominięte w rokowaniach z Moskwą. Nie mam złudzeń co do tego, że Ukraina wyjdzie z tej wojny mocno poobijana i zmuszona przez Zachód do przyjęcia jego warunków zakończenia wojny. Ale mam nadzieję, że pozycja Polski jest na tyle silna, że nie będziemy również i my ofiarą dogadywania się Zachodu z Moskwą.

 5. Bart patriota

  Prawidłowo! Budować zasieki póki cisza i spokój. Ktoś tu dobrze przewiduje i myśli. Brawo panie Błaszczak

 6. rwd

  Widać że bez wojska w takich sytuacjach nikt sobie nie poradzi.

 7. szczebelek

  Moim zdaniem trzeba było to zrobić rok temu razem z murem granicznym z Białorusią, ale doszli do dobrych wniosków.

Reklama