Reklama

Siły zbrojne

Zmodernizowany "Wodnik" powrócił do służby

ORP "Wodnik" po modernizacji / Fot. MW
ORP "Wodnik" po modernizacji / Fot. MW

Marynarka Wojenna odebrała zmodernizowany okręt szkolny ORP Wodnik - poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Naprawa okrętu daje perspektywę dalszego pływania, szkolenia i doskonalenia umiejętności adeptów sztuki wojenno-morskiej na nowoczesnym sprzęcie - podkreśliło DGRSZ.

"Marynarka Wojenna odebrała kolejny wyremontowany i zmodernizowany okręt. Do służby wrócił ORP Wodnik, okręt szkolny wchodzący w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3 Flotylli Okrętów w Gdyni" - poinformowało DGRSZ.

W informacji wyjaśniono, że po remoncie okręt zyskał "nie tylko nowe wyposażenie oraz lepsze warunki służby, ale przede wszystkim możliwość dalszej realizacji zadań, zgodnie z obowiązującymi standardami".

Prace remontowe i modernizacyjne wykonała szczecińska stocznia Net Marine - Marine Power Service. Wymieniono lub zmodernizowano większość mechanizmów okrętowych. Przeprowadzono naprawę i częściową wymianę włazów, luków i iluminatorów okrętowych. Okręt został wyposażony w nowe urządzenia nawigacyjne, znacznie poprawiono wygląd i funkcjonalność pomieszczeń sanitarnych i gospodarczych, przystosowując je do współczesnych standardów w zakresie bytowania i funkcjonowania załogi. Główne Stanowisko Dowodzenia zyskało nowoczesne konsole, poprawiono widzialność i komfort pracy służby wachtowej poprzez zwiększenie możliwości obserwacji.

image
Na mostku zmodernizowanego "Wodnika" / Fot. MW

"Wyposażenie okrętu w nowoczesne urządzenia oraz miniaturyzacja elementów dotychczasowego wyposażenia pozwala zapomnieć o dacie wejścia do służby ORP Wodnik. Teraz okręt spełnia współczesne wymagania zarówno w zakresie komfortu służby, jak i warunków do szkolenia i bezpiecznego pływania" - zapewniono w informacji. "Naprawa okrętu daje perspektywę dalszego pływania i realizacji zadań na rzecz szkolenia i doskonalenia umiejętności przyszłych adeptów sztuki wojenno-morskiej, w lepszych warunkach służby i na nowoczesnym sprzęcie" - podkreślono.

Okręt szkolny ORP Wodnik wszedł do służby w 1976 r. To weteran operacji "Pustynna Burza" - brał w niej udział jako okręt-szpital podczas działań w Zatoce Perskiej w pierwszej połowie 1991 r. Podczas ponad czterech dekad służby pod biało-czerwoną banderą ORP Wodnik uczestniczył w procesie szkolenia ponad 3 tysięcy przyszłych oficerów Marynarki Wojennej.

Na okręcie prowadzone są praktyki kandydackie, praktyki nawigacyjno – szkoleniowe oraz praktyki oficerskie, w czasie których podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej zapoznają się z warunkami służby na okrętach. Praktykanci uczą się też użycia uzbrojenia i obsługiwania mechanizmów okrętowych.

Jednostka, która jest już w Gdyni na początku 2021 r. odbędzie rejs nawigacyjno-szkoleniowy z kadrą naukową i podchorążymi Akademii Marynarki Wojennej - zapowiedziano.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama