Reklama

Siły zbrojne

„Żelazna Dywizja” powiększy się o nowe jednostki

Fot. MON
Fot. MON

W czwartek, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wizytował dowództwo 18 Dywizji Zmechanizowanej. Gratulował dowódcy i żołnierzom z powodu powiększania się jednostki. „Ważne jest, aby wschodnia granica Rzeczypospolitej Polskiej była bezpieczna, żeby nasz kraj był bezpieczny. Dzięki 18 Dywizji Zmechanizowanej jest bezpieczna – to jest niewątpliwie osiągnięcie ostatnich lat” – powiedział.

W czwartek, 8 kwietnia br. w Siedlcach minister Mariusz Błaszczak poinformował o kolejnych etapach rozwoju 18. Dywizji Zmechanizowanej. Jak podkreślił szef MON to jeden z priorytetów rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. "To także istotne wzmocnienie wschodniej flanki NATO – 18. Dywizja Zmechanizowana rozrasta się stanowiąc o bezpieczeństwie wschodu Polski. Stanowiąc o bezpieczeństwie również wschodniej flanki NATO. Stanowi ona bardzo ważny element w systemie obronnym naszego państwa" - mówił minister.

Minister M. Błaszczak wręczył nominacje na stanowiska dowódców nowych jednostek wsparcia dywizji: 18. Pułku Artylerii i 18. Pułku Przeciwlotniczego.

Jest to niezwykle istotne, żeby właśnie te dwie jednostki w szybkim tempie uzyskały gotowość bojową – one stanowią niewątpliwie bardzo ważne elementy 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Mariusz Błaszczak

18. Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu koło Zamościa oraz 18. Pułk Artylerii w Nowej Dębie są jednostkami formowanymi od podstaw, w nowo tworzonych kompleksach koszarowych. Dowództwo w nich obejmą pułkownik Radosław Kudraj i pułkownik Piotr Brzeziński. Co więcej, w tym roku rozpocznie się formowanie pierwszego, a w 2022 roku drugiego batalionu zmechanizowanego, które będą stacjonowały w Białej Podlaskiej. Oba te bataliony podlegać będą 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej. Rozpoczęło się już także formowanie dywizjonu artylerii samobieżnej w Siedlcach, który również podlegał będzie 1. Brygadzie Pancernej. Ponadto w Lublinie, w ramach 19. Brygady Zmechanizowanej, formowany jest batalion czołgów i dywizjon przeciwlotniczy.

W trakcie wizyty szef MON obserwował również ćwiczenie dowódczo-sztabowe pk. Akacja-21/II. To drugie, z czterech, ćwiczeń certyfikujących dowództwo 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka. Pełną gotowość operacyjną dywizja osiągnie w drugim kwartale br., kiedy w ramach ćwiczenia Dragon-21, jako pierwszoplanowy ćwiczący, zostanie poddana ostatniemu etapowi certyfikacji.

Nowo formowany związek taktyczny będzie również spełniać wszystkie standardy NATO i będzie gotowy do wykorzystania w ramach wzmocnienia sojuszniczego. Minister Mariusz Błaszczak w 2018 roku podjął decyzję o utworzeniu 18. Dywizji Zmechanizowanej. Jej formowanie jest jednym z kluczowych elementów odbudowy i realnego wzmocnienia potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej. W czerwcu 2020 roku dywizja osiągnęła wstępną gotowość operacyjną.

Powstała w 2018 roku dywizja nawiązuje tradycją do wydarzeń, które miały miejsce w 1920 roku – do zwycięskiej wojny z bolszewikami i bitwy warszawskiej. W ramach tych wojsk wyróżniła się właśnie 18. Dywizja Piechoty, nazywana później Żelazną Dywizją.

image
Fot. MON
image
Fot. MON
image
Fot. MON
Reklama
Reklama

Komentarze