Siły zbrojne

„Zefir” i „Gryf” w rękach ministra. Wybór dronów „Orlik” i „Wizjer” jeszcze w tym roku

<p>Watchkeeper z uzbrojeniem. Fot. J.Sabak</p>
<p>Watchkeeper z uzbrojeniem. Fot. J.Sabak</p>

Decyzja o rozpoczęciu przetargów na uzbrojone bezzałogowce „Zefir” i „Gryf” jest w rękach ministra obrony, jak poinformował Szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. Adam Duda podczas posiedzenia Sejmowej Podkomisji ds. Polskiego Przemysłu Obronnego oraz Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP. W obszarze maszyn krótkiego zasięgu o kryptonimach „Orlik” i „Wizjer” procedury już trwają i do 15 kwietnia mają zostać złożone ostateczne oferty. 

Podczas posiedzenia podkomisji sejmowej Szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. Adam Duda udzielił informacji na temat głównych projektów modernizacji Sił Zbrojnych RP, wśród których znalazły się cztery najważniejsze programy systemów bezzałogowych. Mowa tu o maszynach klasy MALE „Zefir”, uzbrojonych systemach taktycznych „Gryf” oraz BSL krótkiego zasięgu „Orlik” i „Wizjer”. Programy znajdują się w różnych fazach realizacji.

Czytaj też: Hermes 450 oferowany przez PGZ i Elbit. Porozumienie ws. programu Gryf

Pozyskanie czterech zestawów MALE szczebla operacyjnego kryptonim „Zefir”. Tutaj nie ma zdolności po stronie polskiego przemysłu, samodzielnego wykonania takiego systemu. Systemy te są dostępne tylko w umowach międzyrządowych - chodzi tu o stronę amerykańską i Izrael. W tej chwili zostały skierowane do Ministra Obrony Narodowej. W najbliższym czasie będziemy rozstrzygać kwestię wyboru, z którym państwem podpiszemy ta umowę. Oczywiście będzie się to wiązało z transferem technologii i ustanowieniem potencjału na terytorium Polski.

Gen. Adam Duda, szef Inspektoratu Uzbrojenia

W obszarze maszyn klasy MALE brak jest zaskoczenia, zarówno co do trybu procedowania jak i potencjalnie branych pod uwagę systemów. Od dawna są tu wymieniane dwie propozycje: izraelski Hermes 900 oraz amerykański MQ-9 Reaper. Najprawdopodobniej nastąpi zakup jednego z dwóch wymienionych systemów „z półki”, w ramach umowy międzyrządowej i bez istotnego udziału polskiego przemysłu.

Dlatego znacznie większe zainteresowanie wzbudza program Gryf, który na podstawie decyzji MON z sierpnia ubiegłego roku ma być pozyskany od podmiotu polskiego, działąjącego w kooperacji z kontrahentem zagranicznym. 

Czytaj też: Watchkeeper z pazurami dla Polski

Jeśli chodzi o mniejszy projekt „Gryf”, to planowane jest pozyskanie 12 zestawów. Pięć ma zostać pozyskanych w pierwszej kolejności, do 2022 roku. Tu jest prowadzone postępowanie i wniosek również został skierowany do ministra. Głównie identyfikowany jest wyrób Watchkeeper, oferowany przez firmę WB Electronics we współpracy z Thalesem oraz Hermes 450, oferowany przez PGZ we współpracy z Elbitem.

Gen. Adam Duda, szef Inspektoratu Uzbrojenia

Ze względu na plan pozyskania pierwszych pięciu systemów do 2022 roku, w najbliższym czasie powinna zapaść decyzja o rozpoczęciu procedury zakupowej. Zarówno Watchkeeper jak i Hermes 450 są oferowane w kooperacji z podmiotami krajowymi i trudno orzec jakie będą ostateczne kryteria decydujące o wyborze poza parametrami technicznymi. WB Electronics współpracujące z koncernem Thales posiada większe doświadczenie w systemach bezzałogowych, ale PGZ jest podmiotem państwowym.

Jeśli chodzi o projekty krótkiego zasięgu „Orlik” i „Wizjer”, ta są one już na etapie składania ofert ostatecznych. Termin składania ofert upływa 15 kwietnia. Są trzy oferty podmiotów krajowych: PGZ, WB Electronics i PZL Okęcie.

Gen. Adam Duda, szef Inspektoratu Uzbrojenia

Jak widać z tego oświadczenia, najbardziej zaawansowane jest postępowanie dotyczące maszyn krótkiego zasięgu. Tutaj również walka o kontrakt odbędzie się pomiędzy podmiotem prywatnym i państwowym, przy udziale - obok PGZ i WB Electronics - należącego do koncernu Airbus zakładu PZL-Okęcie. Listę zakwalifikowanych konstrukcji powinniśmy poznać w połowie kwietnia a rozstrzygnięcie procedury planowane jest jeszcze przed końcem roku. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.