Siły zbrojne

Zamówienie na pociski przeciwlotnicze RBS 70

Wyrzutnia RBS 70 wraz z australijską obsługą. Fot. U.S. Navy
Wyrzutnia RBS 70 wraz z australijską obsługą. Fot. U.S. Navy

Saab otrzymał zamówienie na dostawę pocisków przeciwlotniczych RBS 70 o wartości 270 mln koron (ok. 29,24 mln EUR). Kontrakt ma zostać zrealizowany w latach 2015-2016.

Producent ze względu na klauzulę poufności nie ujawnia zamawiającego, jednak wiadomo, że jest nim jeden z 19 obecnych użytkowników systemu RBS 70, broni przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu. Oprócz samych pocisków umowa obejmuje również dodatkowe wyposażenie i usługi szkoleniowe.

Naprowadzany laserowo system przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu RBS 70 wprowadzono do produkcji w roku 1977, jednak jego obecne wersje i wykorzystywane w nich pociski charakteryzują się zwiększonymi możliwościami bojowymi w stosunku do poprzedników. Rakieta kieruje się ku celowi oświetlonemu promieniem lasera przez operatora, jednego z trzech żołnierzy potrzebnych do obsługi wyrzutni.

Najnowsza wersja pocisku, oznaczona jako „BOLIDE”, posiada zasięg 8000 m, może zwalczać cele na pułapie do 5000 m i osiąga prędkość M 2. Pociski tej wersji wyposażone są też w skuteczniejszą od wcześniej używanych głowicę bojową o wymuszonej fragmentacji z programowalnym zapalnikiem zbliżeniowym. Dzięki niej możliwe jest według Saab zwalczanie pocisków manewrujących oraz systemów bezzałogowych. 

Saab informuje, że dotychczas sprzedano ponad 1600 wyrzutni tego systemu i ponad 17 000 pocisków różnych wersji.

Zaledwie kilkanaście dni temu partię wyrzutni RBS 70 wraz z pociskami dostarczono na Litwę.

 

Komentarze