Reklama

Siły zbrojne

XX MSPO – hity i nowości krajowej zbrojeniówki

  • Śmigłowiec S-70i Black Hawk International będzie jednym z hitów tegorocznego MSPO - fot. Łukasz Pacholski
    Śmigłowiec S-70i Black Hawk International będzie jednym z hitów tegorocznego MSPO - fot. Łukasz Pacholski

W dniach od 3-6 br. września na Targach Kielce odbędzie się XX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, najważniejsza wystawa branży zbrojeniowej w Europie Środkowej i trzecia pod względem wielkości na Starym Kontynencie.



Organizatorzy spodziewają się rekordowej liczby produktów dla wojska zarówno z kraju, jak i z zagranicy.

Na największej w Europie wschodniej prezentacji ofert współczesnego uzbrojenia, obok wystawców światowych firm zbrojeniowych, przedstawią swój asortyment krajowe zakłady pracujące dla wojska.

Tegoroczna oferta będzie wyjątkowa pod względem prezentacji nowości  i obejmie wszystkie segmenty produkcji wojskowej. Od rakiety dwustopniowej  – Błyskawica poprzez Georadar (produkty Bumar), pozwalający na wykrywanie min i improwizowanych ładunków wybuchowych poprzez czołgi oraz wozy bojowe po rozwiązania typu flight case, w zakresie wygodnego i bezpiecznego transportu sprzętu, urządzeń i przedmiotów. Na zwiedzających czeka wiele premierowych pokazów sprzętu, np. skrzynia rack 19;  wrażliwe urządzenia elektroniczne z nowatorsko rozwiązanym system amortyzacji przedstawione przez firmy Paco Cases z Puszczykowa oraz  Castelior A. Górecki i Wspólnicy sp. j.

Afgański scenariusz działań w Kielcach

Pokazy dynamiczne, które wpisały się już w tradycję targów, w tym roku będą zorganizowane z prawdziwym rozmachem i na dużą skalę. Weźmie w nich udział 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana, przy współdziałaniu z 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej. Po raz kolejny zaprezentuje najnowocześniejszy sprzęt wojskowy i uzbrojenie. Należy podkreślić, że podczas działań, prezentować  będą się głównie weterani misji afgańskiej - dowódcy i żołnierze, którzy wielokrotnie brali udział w kontaktach ogniowych z rebeliantami oraz wykonywali ewakuacje medyczne rannych kolegów.

Także scenariusz ćwiczenia oparto na wnioskach z rzeczywistych działań polskich żołnierzy w Afganistanie. Ćwiczący zaprezentują działania patrolowe typowe dla realizowanej tam obecnie misji. W ramach prezentacji widzowie będą mogli zaobserwować praktyczne wykonanie procedur obowiązujących podczas ataku kompleksowego  przeciwnika, przy użyciu improwizowanego ładunku wybuchowego, moździerzy oraz broni strzeleckiej.  W praktycznym działaniu zaprezentują się między innymi saperzy, którzy do dyspozycji będą mieli psy wyszkolone do wyszukiwania materiałów wybuchowych oraz zdalnie kierowane roboty. Do największych zagrożeń misji w Afganistanie należą improwizowane ładunki wybuchowe, dlatego wykrywanie ich i likwidacja stanowi ważny element szkolenia pododdziałów zmotoryzowanych.

Śmigłowce w powietrzu i na ziemi

Działanie żołnierzy w czasie pokazu będzie charakterystyczne dla misji afgańskiej, dzięki współdziałaniu ze śmigłowcami uderzeniowymi oraz ewakuacji medycznej. Tak dużej liczby śmigłowców nie prezentowano jeszcze nigdy na MSPO. Zobaczymy śmigłowce W-3W Sokół, Mi-17, obok śmigłowców bojowych i ratowniczych będących na uzbrojeniu żołnierzy.

Hitem XX MSPO będzie z pewnością śmigłowiec wielozdaniowy Sikorsky S-70i (International) Black Hawk (Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy) z zamontowanym uzbrojeniem – karabinem maszynowym PKT kalibru 7,62 mm., produkowany  przez Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A., a także projekt Przeciwlotniczy System Rakietowo – Artyleryjski Pilica opracowany w Zakładach Mechanicznych Tarnów. To pierwszy taki system w tej części Europy.

Bogaty również będzie program śmigłowcowy. Bumar pokaże m.in. 7,62 mm karabin maszynowy UKM 2000 w wersji lotniczej z rękojeścią do strzelania, oraz zasobniki lotnicze: z 12.7 mm  WKM, z rakietami - 15 lufowy (wyrzutnia) WW-15/N oraz WW-15,(MESKO), 4 lufowy - wyrzutnia WW-4/N (ZM Tarnów), ppk Spike ER wraz z zasobnikiem lotniczym na rakiety oraz rakiety niekierowane 70mm (MESKO), a także rakieta Grom umieszczona na zasobniku wziętym z „BIAŁA” (MESKO i  ZM Tarnów).

Bumar zaprezentuje także plansze z podkadłubowym stanowiskiem 12,7mm stosowanym na śmigłowcu W3PL „GŁUSZEC” z ZM Tarnów, powłoki (pancerze) z MASKPO oraz już zastosowanego opancerzenia przy opancerzeniu śmigłowców Mi-17 latających w AFGANISTANIE w PKW (MASKPOL).

Tarcza Polski – reaktywacja

Tradycyjnie już na MSPO największą wystawę będą miały zakłady przemysłu obronnego skupione w Grupie Bumar. Po zapowiedziach o projekcie  budowy przez Polskę Tarczy antyrakietowej połączonej  z podobnymi systemami NATO, dzięki wysiłkom Bumaru włożonych w budowę Tarczy, Polska ma szanse powodzenia.

Na tegorocznych targach będziemy mogli zobaczyć nowe elementy systemu, między innymi: radar z podniesioną anteną na samochodzie Żubr – SOŁA (prezentowany całościowo) czy 35mm armatę z obracaną lufą  - HYDRA, która powinna się mieścić w półkolu o średnicy 8m., a także zmodernizowany system identyfikacji swój-obcy AZUR o średnicy obracającego się radaru 4m.

Nowości dużych gabarytów

Zakłady Grupy Bumar, mogą pochwalić się bogatą ofertą pojazdów.

Na targach zaprezentują między innymi podwozie Wielozadaniowej Maszyny Inżynieryjnej,  podwozie Rosomaka z wyrzutniami rakiet 70 mm, zmodernizowany czołg PT-91, prototypu czołgu Leopard 2PL, model 1:10 (firma KMW zaprezentuje na swoim stoisku czołg Leopard w wersji 2A6M CAN).

Z interesującą ofertą pojazdów wystąpi firma AMZ Kutno. Z nowości spółka pokaże wielozadaniowy transporter opancerzony Świstak, a także prezentowany po raz pierwszy na jubileuszowych targach projekt pojazdu o nazwie Hipopotam. Jest to opancerzona amfibia z napędem 8x8 o dopuszczalnej masie całkowitej 32 t. Oprócz przewozu żołnierzy i sprzętu pojazd może być także wykorzystywany do przewozu kontenerów standardowych, a także jako pojazd inżynieryjny.

Ciekawa będzie także premierowa  prezentacja projektu wozu Mariner, również opancerzonej amfibii z napędem 4x4 porównywalnej wielkością do pojazdów Żubr produkowanych również przez tę firmę. Na stoisku HSW, którym AMZ Kutno wykonuje wspólny projekt, będzie też można zobaczyć Żubra, wóz rozpoznania artyleryjskiego z najnowocześniejszymi systemami laserowego namierzania celu oraz przetwarzania danych produkcji WB Electronics. Zapewnia on dowódcy szybkie namierzenie oraz dokładną lokalizację w terenie środków ogniowych prowadzących ogień i kierowanie ogniem własnym do wykrytych celów.  Premierę na targach będzie też miał wóz (również na bazie Żubra) wyposażony przez WB Electronics zapewniający wspomaganie pracy dowódcy poprzez  zastosowanie najnowszych rozwiązań informatyki oraz łączności.

W strefie rakiet z kolei będzie można obejrzeć produkty rozwojowe Bumaru: obok dwustopniowej rakiety Błyskawica, wyrzutnię Kusza – przechyloną na najeździe, aby było widać wnętrze wyposażony w rakiety GROM, a także 122mm pocisk rakietowy w konfiguracji: układ napędowy FENIKS, głowica odłamkowo-burząc z zapalnikiem zbliżeniowym (demonstrator technologii) oraz uderzeniowym z osłoną termiczną-zmodernizowany MRWu. Ciekawostką targów będzie model rakiety kierowanej 70mm. Z produktów rozwojowych  Bumar zaprezentuje również wieloczujnikowy wykrywacz min i improwizowanych ładunków wybuchowych (IED) WWM.

Nowocześni żołnierze, nowoczesna broń

Na targach zaprezentowane zostaną wszystkie wyprodukowane dotychczas wersje  KTO,  z afgańskimi włącznie.  Obok typowej drużyny zmotoryzowanej na Rosomaku zaprezentowana  zostanie drużyna wsparcia w plutonie zmotoryzowanym pododdziałów. W grupie oprócz dowódcy drużyny (Karabinek wz. 2004 Beryl) znajduje się także dowódca sekcji wsparcia (Karabinek wz. 2004 Beryl), kierowca mechanik (Mini-Beryl wz. 2004), działonowy operator (Mini-Beryl wz. 2004), celowniczy granatnika automatycznego 40 mm MK-19 Mod 3 (Karabinek wz. 2004 Beryl) i jego pomocnik - sanitariusz (Karabinek wz. 2004 Beryl), celowniczy karabinu maszynowego UKM 2000P wraz z pomocnikiem (Karabinek wz. 2004Beryl).

W asyście, oprócz beryli, będzie można zobaczyć karabiny maszynowe UKMP, granatnik automatyczny MK-19, moździerz LM-60 oraz całą gamę sprzętu opto-elektronicznego.

Tegoroczne jubileuszowy Salon  zdominowany będzie przez optoelektronikę związaną z wyposażeniem żołnierza przyszłości, ale nie tylko. Przykładowo obok Komunikatora PSI (C4I) – prezentowany w formie ekspozytura.  Moduł monitorowania życia, można będzie obejrzeć demonstrator karabinka podstawowego MSBS-5,56 mm w układzie kolbowym oraz bezkorbowym, nowych hełmów i płyt balistycznych, maski oraz ubrań filtracyjnych i izolacyjnych (Tytan Bumar).

Zaprezentowane zostaną także urządzenia ochrony wzroku przed promieniowaniem (Elektronika Sp.zo.o). Urządzenie sygnalizuje żołnierzowi, że jest opromieniowany wiązką laserową, czyli namierzony przez przeciwka, wskazuje tez kierunek z którego wkrótce padną strzały. Dzięki takiemu ostrzeniu żołnierz wie, że musi się ukryć i zmienić stanowisko. Firma we współpracy z SAAB –em zbudowała też system szkolno – treningowy pozwalający na symulacje ognia z broni osobistej żołnierzy oraz wozów bojowych i czołgów dla pododdziałów oraz jednostek ćwiczących w ośrodkach szkoleniowych czy na poligonach. System symulacyjny ognia, sygnalizuje celne trafienie  żołnierza, pojazdu czy transportera zapewnia prowadzenie zajęć taktycznych w warunkach maksymalnie zbliżonych do bojowych.

Na wystawie będzie możliwość zobaczyć z bliska najnowocześniejsze systemy elektroniczne zastosowane w wozach bojowych, jak chociażby: system zobrazowania terenu TTSWO-1 (kamery obserwacyjne 180 stop.) peryskopy noktowizyjne do wozów bojowych (PNK, PNK-B, POD), kamera dzienno-nocna KDN-1, a także system wykrywania opromieniowania laserowego „OBRA-PILICA”, a także laserowy symulator strzelań PLS  wraz z tarczą precyzyjną.

(Targi Kielce)
Reklama

Komentarze

    Reklama