Reklama

Siły zbrojne

WOT: bliski koniec kursu operatorów dronów FlyEye [FOTO]

Fot. WOT
Fot. WOT

Dobiega końca pierwszy kurs dla kandydatów na operatorów bezzałogowców FlyEye z Wojsk Obrony Terytorialnej. W ostatnich dniach sierpnia odbyli oni loty szkolne. Od stycznia 2020 roku kompetencje WOT w zakresie wykorzystania BSP wejdą do systemu zarządzania kryzysowego i będą mogły być wykorzystywane we wsparciu lokalnych społeczności w ramach działań kryzysowych lub poszukiwawczych.

Udział żołnierzy WOT w działaniach kryzysowych w maju i czerwcu br., a także zaangażowanie formacji w liczne akcje poszukiwawcze (trzynaście od 2018 roku, w tym dziesięć w roku bieżącym) uwidoczniły potrzebę wykorzystania bezzałogowców zapewniających możliwość prowadzenia rozpoznania z powietrza. Takie zdolności są też klasycznym przykładem kompetencji podwójnego zastosowania na wojnę ale i kryzys. Na dodatek działalność kryzysowa spowoduje wzrost umiejętności przydatnych w czasie działań bojowych. Od stycznia 2020 r. kompetencje WOT w tym zakresie znajdą się w systemie zarządzania kryzysowego.

image
Fot. WOT

W ostatnich dniach sierpnia kandydaci na operatorów BSP z WOT realizowali pierwsze samodzielne loty szkolne z wykorzystaniem, będących na wyposażeniu formacji, Bezzałogowych Statków Powietrznych FlyEye. Zanim uczestnicy szkolenia rozpoczęli zajęcia praktyczne uczestniczyli w  szkoleniu producenta, firmy WB Electronics oraz w kursach prowadzonych w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

image
Fot. WOT

FlyEye to bezzałogowy statek powietrzny bliskiego zasięgu klasy mini zaprojektowany do prowadzenia powietrznych działań obserwacyjnych, trudnych, bądź też niemożliwych do zrealizowania przy pomocy innych środków rozpoznania.

Obecnie, na wyposażeniu WOT występuje trzy zestawy BSP FlyEye, do końca bieżącego roku planowane są dostawy kolejnych dziewięciu zestawów, co łączenie będzie stanowiło 36 platform powietrznych posiadają głowice obserwacyjne dzienno-nocne.

FlyEye to po amunicji krążącej Warmate drugi rodzaj bezzałogowców będący na wyposażeniu WOT.

image
Fot. WOT

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.