Reklama

Siły zbrojne

Wojsko poszukuje zapalników do granatników RPG-7

<p>Fot. Sgt. Lauren Harrah (US Army)</p>
<p>Fot. Sgt. Lauren Harrah (US Army)</p>
Autor. Fot. Sgt. Lauren Harrah (US Army)

3 Regionalna Baza Logistyczna ogłosiła postępowanie na dostawę zapalników dennych WP-7M do ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7. Jest to ponowne podejście do zakupu wspomnianych zapalników, po unieważnieniu poprzedniego postępowania w roku poprzednim.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Przedmiotem zamówienia jest dostawa w latach 2022-2023 zapalników WP-7M:

  • w roku 2022 - 4 000 szt. (+1000 sztuk w prawie opcji),
  • w roku 2023 - 20 000 szt. (+5000 sztuk w prawie opcji).

Kryterium udzielenia zamówienia jest przedstawienie oferty o najniższej cenie. Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu został wyznaczony na dzień 12 sierpnia 2022 o godzinie 8.00.

Reklama

Wojsko Polskie od wielu dekad (a dokładniej od 1964 roku) używa przestarzałych wielorazowych granatników RPG-7 produkcji sowieckiej, będące podstawowym typem ręcznej broni przeciwpancernej używanej w Siłach Zbrojnych RP.

Czytaj też

Zapalnik WP-7 przeznaczony jest do uzbrajania granatów przeciwpancernych wystrzeliwanych z ręcznych granatników. Służy do zainicjowania wybuchu granatu. Granat ma działanie kumulacyjne i odznacza się zdolnością przebijania, która pozwala na prowadzenie skutecznej walki z czołgami i innym opancerzonymi pojazdami. Zapalniki WP-7M składają się z części głowicowej i dennej. Połączenie elektryczne obu tych części następuje przez obwód zewnętrzny i wewnętrzny części metalowych granatu. Są one zapalnikami uderzeniowymi uzbrajającymi się na torze lotu i działają natychmiast w chwili zetknięcia się z przeszkodą.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

  1. Lycantrophee

    Wymienić na PRSL-1, pociski są kompatybilne.

  2. Był czas_3 dekady

    Zamiast iść w nowe, czyli... https://defence24.pl/sily-zbrojne/dlaczego-trzeba-bylo-wojny-zeby-kupic-jednorazowe-granatniki-analiza to etat kustosza MON pozostawia.

    1. OLAF_JR

      Jednym z typów uzbrojenia przeciwpancernego szeroko stosowanym, między innymi przez Gwardię Narodową Ukrainy i Wojska Operacji Specjalnych, jest granatnik PSRL-1 (Precision Shoulder-fired Rocket Launcher). Pod tą skomplikowaną nazwą kryje się nowoczesna reinkarnacja klasycznej wyrzutni RPG-7, opracowana pierwotnie na potrzeby US Special Operation Command. Pierwsze egzemplarze trafiły m. in. do oddziału specjalnego Azow około pięciu lat temu i zdobyły sobie uznanie ukraińskich żołnierzy. Źródło: https://defence24.pl/kryzys-ukrainski-raport-specjalny-defence24/amerykanski-rpg-7-w-ukrainskich-rekach-komentarz ------------------ Więc nawet stare może być dalej jare - wystarczy zmodernizować, dostosować i udoskonalić. Najwyższy czas, aby Polska Grupa Zbrojeniowa wzięła się do pracy. A skoro nie potrafią tego zrobić szybko, to trzeba kupić licencję i produkować w ilościach hurtowych - bo tanie, dobre i skuteczne.

    2. Pirat

      Na nowe trzeba jeszcze poczekać. Na razie mamy stare.

    3. Sigrid

      Komarów się już pozbyliśmy. Można było zmodyfikować zapalnik żeby miał możliwość autodestrukcji ale lepiej było oddać wszystko na Ukrainę. Teraz chciałbyś jeszcze pozbyć się RPG-7, które nas nic nie kosztują? A może powiesz nam skąd na to wszystko mamy wziąć kasę? Masz bogatego wujka z kilkoma miliardami na zbyciu?

Reklama