Reklama

Siły zbrojne

Wojsko Polskie szkoli Chorwatów na Mi-17 do wsparcia specjalsów [FOTO]

Fot. MSAP TC
Fot. MSAP TC

Jak podało 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego, ramach wsparcia militarnego (misja Military Assistance) Sił Zbrojnych Chorwacji polscy instruktorzy z 7. eskadry działań specjalnych szkolą chorwackie załogi śmigłowców Mi-17Sh.

Od listopada 2020 r. instruktorzy z 7. eskadry działań specjalnych (7. eds) 33. Bazy Lotnictwa Transportowego doradzają chorwackim Siłom Zbrojnym w uzyskaniu zdolności do wystawienia SOATU (Special Operation Air Tasking Unit) do Sił Odpowiedzi NATO (SON).

W ramach prowadzonej działalności, instruktorzy z 7. eds w składzie instruktor-pilot oraz instruktor-strzelec pokładowy, uczestniczyli w zaawansowanym szkoleniu lotniczym z wykorzystaniem urządzeń noktowizyjnych. Szkolenie odbyło się w Multinational Special Aviation Program Training Center (MSAP TC) zlokalizowanym na lotnisku Zemunik koło Zadaru i zakończyło się pod koniec czerwca br.

Było to pierwsze tego typu szkolenie przeprowadzone w MSAP TC, którego celem było podniesienie zdolności załóg śmigłowców SZ Chorwacji do latania w warunkach nocnych z wykorzystaniem urządzeń NVG jak również doskonalenie współpracy z operatorami Wojsk Specjalnych. W szkoleniu w roli instruktorów uczestniczyli żołnierze 7. eskadry działań specjalnych. Obejmowało ono część teoretyczną i praktyczną, która odbywała się w warunkach nocnych w środowisku górskim (góry Velebit).

Przedstawiciele chorwackiej armii podkreślili doświadczenie i zaangażowanie polskich instruktorów, dzięki którym chorwackie załogi uzyskały zdolność do wykorzystywania urządzeń NVG w realizacji zadań związanych ze wsparciem WS.

Szkolenie zostało zakończone nadaniem certyfikatów. Personel 7. eds w dalszym ciągu kontynuuje wsparcie militarne SZ Chorwacji, jak również doradza pozostałym krajom członkowskim MSAP w rozwoju ich zdolności w zakresie SOATU.

Warto zauważyć, że 7 eds ma duże doświadczenie związane z działaniami w ramach Sił Odpowiedzi NATO. Jednostka ta, dysponująca śmigłowcami Mi-17, dwukrotnie wspierała bowiem dowodzony przez polskie Wojska Specjalne komponent Sił Operacji Specjalnych NATO Response Force, pełniący dyżur bojowy na najwyższym poziomie gotowości w latach 2015 i 2020. Szkolenia prowadzone dla sił zbrojnych Chorwacji obejmują właśnie zadania związane z wykonywaniem dyżuru w Siłach Odpowiedzi NATO.

Reklama
Reklama
image
Fot. MSAP TC
image
Fot. MSAP TC
image
Fot. MSAP TC
Reklama

Komentarze

    Reklama