Reklama

Siły zbrojne

Wojsko odbiera karabiny wyborowe

Karabin wyborowy Bor.
Karabin wyborowy Bor.
Autor. Aneta Gawle/ZM Tarnów

Zakłady Mechaniczne Tarnów poinformowały o przekazaniu do armii pierwszej partii karabinów wyborowych Bor w ramach umowy podpisanej wiosną tego roku przez Agencję Uzbrojenia.

Reklama

Na mocy zawartego kontraktu o wartości blisko 2,9 mln złotych Wojsko Polskie otrzyma 50 karabinów wyborowych Bor kal. 7,62 mm w latach 2023-2024. Kolejna ich dostawa zostanie zrealizowana w przyszłym roku, najpewniej tym samym zamykając umowę. Dotychczas ZM Tarnów dostarczyły do naszej armii już w ponad 800 egzemplarzy Borów m.in. do Wojsk Obrony Terytorialnej. Na początku października firma poinformowała o przeprowadzeniu szkolenia z zakresu budowy, eksploatacji, obsługi i użytkowania karabinu wyborowego Bor, w którym udział wzięli żołnierze z 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W przyszłości będą organizowane kolejne tego typu kursy przeznaczone dla żołnierzy Wojska Polskiego, ale także instruktorów oraz pracowników warsztatów remontowych uzbrojenia.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Bor to powtarzalny karabin wyborowy w układzie bezkolbowym wdrożony do Wojska Polskiego w roku 2008 i produkowany przez Zakłady Mechaniczne w Tarnowie. Służy on do zwalczania siły żywej i nieopancerzonych/lekko opancerzonych pojazdów. Zasilany jest amunicją 7,62 mm x 51 NATO, jednak opracowano także 2 wersje zasilane innym typem pocisku (w tym .338 Lapua Mangum mm oraz .308 Winchester). W przypadku wersji korzystającej z pierwszego typu naboju zasięg skutecznego ognia określano na 1200 metrów. Bor zasilany jest z 10-nabojowych magazynków pudełkowych. Posiada on szynę montażową do osadzania celowników optycznych i dodatkowy zestaw szyn montażowych do mocowania innych akcesoriów. Bor w standardzie posiada hamulec wylotowy, składany dwójnóg oraz podporę tylną.

Karabinek BOR
Karabinek BOR
Autor. Piotr Miedziński/Defence24
Reklama

Komentarze (6)

 1. user_1052845

  no będzie co dać Ukrainie

 2. QbaF

  W tekście jest chyba drobny błąd? "Zasilany jest amunicją 7,62 mm x 51 NATO, jednak opracowano także 2 wersje zasilane innym typem pocisku (w tym .338 Lapua Mangum mm oraz .308 Winchester." 308 Win i 7,62x51 to jest (w zasadzie) ten sam kaliber, chodziło chyba o 300 Winchester Magnum?

 3. Ammo

  Cena nie jest tu najistotniejsza, najważniejsze jest to że robi to nasz przemysł, Tylko własny przemysł jest w stanie w długiej perspektywie dostarczyć nam uzbrojenie w wystarczającej ilości. Nie bądźcie głupcami, każdy kraj liczący się w regionie ma swój własny przemysł i go za wszelką cenę promuje. W polszy bywa różnie ale mamy wojnę za granicą i najwyższy czas dorosnąć i zmienić sobie ten mental... łeee bo za granicą to lypsze.

 4. ŚniętyMikołaj

  Jeśli w tej cenie jest luneta to ok. Ale jeśli nie, to cena ,,lekko" przesadzona. Poza tym WP bardziej powinno iść w kierunku następcy SWD, czyli karabinu samopowtarzalnego jak np SR25. Dla piechoty dużo lepszy, lżejszy, poręcniejszy, większa szybkostrzelność, pojemniejsze magazynki. Intensywność działań to wymusza. Poza tym są magazynki na 20 szt nabojów. I na takich karabinach bardziej sprawdzają się celowniki typu ELCAN gdzie co prawda powiększenie jest ograniczone ale siatka do 800m można szybko.strzelać, nawet z postawy stojącej, do sylwetki, czyli na dystans skuteczny dla .308. Dla piechura wysyarczy.

  1. mick8791

   Wszystko ładnie pięknie tyle, że SR25 ma zasięg skuteczny raptem 600 m, a Bor 1 000 – 1 600 m w zależności od ukompletowania...

  2. Extern.

   @mick8791; Porównujesz śliwki z jabłkami. BOR to powtarzalny precyzyjny karabin dla sekcji snajperskiej, a wyborowego SWD w naszym wojsku będzie zastępował samopowtarzalny GROT 762N na nabój 7,62x51. Tyle że cena tego wyborowego Grota też jest jak na razie powalająca bo przeliczając po pierwszym pilotażowym zamówieniu próbnej partii 250 sztuk wyniosła około 44 tysięcy za karabin. Zapewne później przy produkcji seryjnej spadnie. Tego typu karabiny na rynku cywilnym kosztują w okolicach 20-30 tysięcy.

  3. Extern.

   Sorki "mick8791", mój komentarz był oczywiście do "ŚniętyMikołaj".

 5. PGR

  W tym kalibrze to powinny być GROTy 7,62mm te zamówienie to chyba zgodnie z polityka dla każdego przyzakładowego związku zawodowego cos miłego.

  1. Extern.

   Dokładnie tak będzie. Jest już zamówiona próbna partia 250 sztuk GROT 762N który będzie w WP pełnił rolę broni strzelca wyborowego i docelowo zastąpi w tej roli karabin SWD. BOR to karabin dla sekcji snajperskich, czyli zupełnie inna rola i przeznaczenie.

  2. Franek Dolas

   Przykład tego karabinu to dobre pole do dyskusji jak powinny docelowo wyglądać procedury zakupu broni i czy/w jakim stopniu powinny one wypierać przemysł krajowy i jego rozwój z uwzględnieniem zakładów państwowych/prywatnych. Co ma być priorytetem: jakość sprzętu, cena, produkcja w kraju, szybkość dostawy, offset. Wszystkie te czynniki są ważne i być może należałoby je odpowiednio procentowo wycenić.

 6. Prezes Polski

  60 tys. za szt. Na bogato.

  1. Ralf_S

   Nie wiadomo, co jest w pakiecie. Więc to takie biadolenie o Szopenie.

  2. morsu

   ale wiesz w jakim ukompletowaniu? dla kolegi pytam

  3. Franek Dolas

   Czy ta cena to za goły karabin? Jaka jest o nim opinia użytkowników.

Reklama