Reklama

Siły zbrojne

Terytorialsi przeszli szkolenie na karabinach wyborowych

Autor. Aneta Gawle/Zakłady Mechaniczne Tarnów

W dniach 4 i 5 października na terenie Zakładów Mechanicznych Tarnów żołnierze z 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięli udział w szkoleniu z zakresu budowy, eksploatacji, obsługi i użytkowania karabinu wyborowego Bor. Odbyło się ono na terenie wspomnianego przedsiębiorstwa.

Reklama

Firma informuje, że w tym roku przeszkoliła już ponad 150 użytkowników i instruktorów swojej produkcji karabinu wyborowego, a w przyszłości planuje zwiększyć tę liczbę w dzięki utworzeniu Centrum Serwisowo-Szkoleniowego. Inwestycja ma być odpowiedzią na coraz liczniejsze wykorzystywanie Bora w Siłach Zbrojnych RP, który jest używany już w ponad 800 egzemplarzach w m.in. wspomnianych Wojskach Obrony Terytorialnej. Powoduje to zwiększenie potrzeb dotyczących serwisu oraz szkolenia jego przyszłych użytkowników, zatem należy z wyprzedzeniem być przygotowanym na tę potrzebę, co firma zamierza zrealizować. Szkolenia będą przeznaczone dla żołnierzy Wojska Polskiego, ale także instruktorów oraz pracowników warsztatów remontowych uzbrojenia.

Reklama
Jako producent broni wiemy jak ważna jest świadomość i umiejętności użytkowników oraz instruktorów, dlatego też odpowiednio do potrzeb organizujemy tego typu szkolenia. Są one doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy kursantów na temat wyrobu, ale także źródłem cennych informacji dla nas, jako producenta.
Prezes Zarządu Henryk Łabędź
Reklama

Czytaj też

Autor. Aneta Gawle/Zakłady Mechaniczne Tarnów
Autor. Aneta Gawle/Zakłady Mechaniczne Tarnów

Bor to powtarzalny karabin wyborowy w układzie bezkolbowym wdrożony do Wojska Polskiego w roku 2008 i produkowany przez Zakłady Mechaniczne w Tarnowie. Służy on do zwalczania siły żywej i nieopancerzonych/lekko opancerzonych pojazdów. Zasilany jest amunicją 7,62 mm x 51 NATO, jednak opracowano także 2 wersje zasilane innym typem pocisku (w tym .338 Lapua Mangum mm oraz .308 Winchester). W przypadku wersji korzystającej z pierwszego typu naboju zasięg skutecznego ognia określano na 1200 metrów. Bor zasilany jest z 10-nabojowych magazynków pudełkowych. Posiada on szynę montażową do osadzania celowników optycznych i dodatkowy zestaw szyn montażowych do mocowania innych akcesoriów. Bor w standardzie posiada hamulec wylotowy oraz składany dwójnóg i podporę tylną.

Karabin wyborowy Bor.
Karabin wyborowy Bor.
Autor. ZM Tarnów
Reklama

Komentarze (3)

  1. user_1050811

    Dlaczego nie szkolili się szeregowi z obsługi takiej broni tylko wyżsi stopniem? Przynajmniej tacy są na zdjęciach. Zupełnie bez sensu gdyż nie oni będą strzelać w razie potrzeby.

  2. Szczupak

    No super szkolenie. Pokaz broni jak na jarmarku. Szkolenie na sucho ma swoje cele ale poparte taktyką i obsługą broni podczas ćwiczeń strzeleckich a nie w hali jakiegoś zakładu.

  3. Juzz

    Brawo ZM Tarnów, Brawo WOT. Murem za Polskim Mundurem.

Reklama