Reklama

Siły zbrojne

Wojsko negocjuje zakup Rosomaków. Nowe Raki zgodnie z planem

Rosomak z systemem wieżowym ZSSW-30.
Rosomak z systemem wieżowym ZSSW-30.
Autor. Dowództwo Generalne/X

Redakcja Defence24 otrzymała szereg informacji od Agencji Uzbrojenia w sprawie zakupu kolejnych kołowych transporterów opancerzonych Rosomak oraz moździerzy samobieżnych Rak dla Wojska Polskiego.

Na pytania Defence24 dotyczące pozyskania w najbliższym czasie kołowych transporterów opancerzonych Rosomak oraz kołowych i gąsienicowych moździerzy M120K Rak odpowiedział nam rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Grzegorz Polak.

Informuje, że obecnie trwają negocjacje w ramach dwóch postępowań na dostawę odpowiednio 58 egz. i 174 egz. KTO Rosomak z ZSSW-30. Jednocześnie informuję, że obecnie realizowana jest umowa z dnia 22 maja 2020 r. zawarta pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia, a konsorcjum w składzie Huta Stalowa Wola S.A. i Rosomak S.A. na dostawy 5 kompanijnych modułów ogniowych 120 mm moździerzy samobieżnych M120K Rak, która zakończy się w br. Pozyskanie 120 mm moździerzy samobieżnych M120G RAK realizowane będzie zgodnie z Centralnymi Planami Rzeczowymi.
Rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Grzegorz Polak.

Tym samym mamy potwierdzenie trwających negocjacji dotyczących pozyskania ponad 200 KTO Rosomak z polską wieżą ZSSW-30. Podział na dostawę dwóch partii liczących odpowiednio 58 i 174 egzemplarzy wynika z konfiguracji ZSSW-30. Pierwsza liczba dotyczy obecnego wariantu systemu wieżowego, zintegrowanego z przeciwpancernym pociskiem kierowanym Spike LR, zaś druga – prawdopodobnie wyposażonego w inny typ ppk (FGM-148 Javelin?)… lub tego samego, jeżeli tak wskażą analizy. O tym zagadnieniu pisaliśmy już w grudniu ubiegłego roku.

Czytaj też

Potencjalnym problemem jest konieczność certyfikacji wieży z nowym ppk, co potrwa. Tymczasem sytuacja sprzętowa w Wojskach Pancernych i Zmechanizowanych wymaga pilnej poprawy. Z tej przyczyny logicznym rozwiązaniem wydaje się zamówienie większej liczby wozów w obecnej konfiguracji ZSSW-30, a w międzyczasie przeprowadzenie prac integracyjnych z innego typu ppk (lub choćby wersją rozwojową Spike, np. LR2).

Reklama

Jeżeli zaś chodzi o moździerze samobieżne M120 Rak, to jak dotąd zamówiono 123 egzemplarze na platformie KTO Rosomak. Z tej liczby najpewniej 8 zostało przekazanych Ukrainie. Potencjalne zakupy kolejnych wozów oraz wariantu gąsienicowego, bazującego na bojowym wozie piechoty Borsuk lub zmodernizowanym Lekkim Podwoziu Gąsienicowym (LPG Hydro), są uzależnione od założeń w Centralnych Planach Rzeczowych.

Wstrzymanie produkcji Raka w bieżącym roku będzie oznaczało wzrost ceny jednostkowej wieży z tytułu ponownego uruchomienia produkcji w przyszłości. Rak-G jest koniecznością, zważywszy na planowane zakupy BWP Borsuk w liczbie ponad 1000 sztuk (umowa ramowa na pojazdy z rodziny UMPG opiewa na 1400 wozów wszystkich wersji, w tym BWP). Warto w tym miejscu wspomnieć o trwających pracach nad ulepszoną wersją Raka.

W lipcu nieoficjalnie dowiedzieliśmy się o zamiarze pozyskania na potrzeby Wojska Polskiego od 250 do nawet 400 Rosomaków-L w ramach umowy, która miała zostać podpisana do końca 2023 r. Jednak z nieznanych przyczyn to się nie udało, przez co wciąż nie udało się uzupełnić braków sprzętowych po przekazaniu Ukrainie około 100 wozów (głównie w wersji bojowego wozu piechoty z wieżą Hitfist-30P), a także dokończyć procesu przezbrajania części jednostek z BWP-1 na KTO Rosomak.

Schemat Rosomaka-L.
Schemat Rosomaka-L.
Autor. Rosomak S.A.
Reklama
Reklama

Komentarze (11)

 1. Andrzej 2022

  Dzień dobry Panowie. Dla Wot-u proponuję 120mm „Polaris mortar” (artyleryjski i amunicyjny). Program : „Raki wędrują w krzaki.” Ps. Może być jako platforma pod zestaw „Kusza”.

  1. Był czas_3 dekady

   Może dla WOTu coś na wzór Elbit Systems / SPEAR Mk2

  2. Seb66

   Brednie. Kuszą jeździ na quadzie. Rosomak pod Kuszę ? Chore! Ale Spear 2 dla WOT bym kupił bez wahania.

 2. rwd

  Nasz MON nie może się zdecydować - będzie wojna czy jej nie będzie. Ostatnio widać przeważa pogląd, że jednak nie będzie.

 3. Franek Dolas

  Taka komedia będzie trwała do wyborów europejskich. Potem zacznie się zwijanie wszystkiego.

  1. Varan

   I to jest prawdziwy problem. Nasz, Polski problem. Dlaczego wybieramy durniów i zdrajców powtarzając ten błąd? Czy naprawdę nie chcemy istnieć jako państwo? Przecież jeśli przestaniemy istnieć jako suwerenne państwo to następnym etapem będzie pozbycie się części od linii Wisły na wschód. Tam mieszka najbardziej pro-polska część „kwestii Polski” którą Niemcy będą chcieli rozwiązać.

 4. Był czas_3 dekady

  MON powinien zlecić HSW opracowanie tańszej/prostej wersji zestawu p/lot SONA.. HSW ma doświadczenie w opracowaniu ZSSW, RAKa i jego nowej wersji, stąd nie byłoby problemów z opracowaniem wieży do SONY. Kaliber armaty 30mm, pociski programowalne itp, itd. Zyski wymierne, a sprzęt pancerny nie zamieni się w kupę złomu atakowany dronami.

 5. ALBERTk

  Wszystkie Raki powinny być zamawiane na podwoziu gąsienicowym.

  1. Dudley

   Po co? Skoro po doświadczeniach z Ukrainy widać że kupno Raków w ogóle nie ma sensu. Rak w związku z tym że ma mały zasięg musi operować na linii kontaktu, w związku z tym, ta stodoła, narażona jest na natychmiastowe wykrycie i zniszczenie przez tanie drony. Musimy mieć moździerze do bezpośredniego wsparcia, ale umieśćmy je na mniejszym lżejszym i tańszym nośniku. A automatyczne ładowanie niech będzie od góry, bo też jest lżejsze i prostsze. Uczmy się na błędach innych. Potrzeba nam dużo uzbrojenia, max zautomatyzowanego i taniego. Bo nie będzie nas stać na zakup, użytkowanie, i wyszkolone obsługi, które w czasie wojny szybko się wykruszą. Przecież to nawet dyletant widzi w Ukrainie.

  2. Był czas_3 dekady

   Niekoniecznie. RAKi na podwoziu kołowym dotrą szybciej do celu bo nie będą wożone na lawetach jak gąsienicowe. No i... na tych zamawianych kołowych powinno się już montować nowe wieże RAKa. Są nowocześniejsze, lżejsze...

 6. Pucin:)

  No i teraz wiadomo ile poszło ze stanów WP Rosomaków na UA!!!! Amerykanie (wiosna/wrzesień 2023) nie kłamali ponad 200 szt!!!!! :) A letnia-2023 ofensywa UA - kaput!!!! :)

  1. Malfunction

   Są wykrzykniki i uśmieszki. Coś Cię bawi albo cieszy?

  2. Pucin:)

   @Malfunction - brak jak widać uczciwości ze strony Ukraińców a w szczególności ich Prezydenta P.Zełeńskiego!!!!!! :) Co nie zaprzecza temu że orków trzeba bić i gonić aż do Moskwy!!! :) Uczciwość popłaca >> nieuczciwość nie - blokada środków w amerykańskim senacie!!!! :)

  3. X

   Widzę że Cię to raczej śmieszy. Więc albo jesteś młody, albo.....

 7. Dudley

  Skoro zamawiają nowe Rośki, to może część zintegrowaliby z systemem antydronowym CrtlSky?Mielibyśmy namiastkę Stryker A1 IM-SHORAD

 8. szczebelek

  To akurat dobra wiadomość, że takowa umowa, a w zasadzie dwie na rosomaki z ZZSW30 jest negocjowana chociaż w dalszym ciągu we WP będzie ponad 250 rosomaków z hitfistami. Zasadne pytanie czy te 174 egzemplarze to będą rosomaki -L, bo wtedy nasza flota będzie takowa: 250 z hitfist, 58 z ZSSW30 z ppk spike oraz 174 wersji L z innym ppk... Co do raka to jeśli podwoziem będzie borsuk to przemysł woli go z nowym wariantem wieży.

 9. Ar Tur

  DobryArtykul. Dziennikarz podal np. w sztukach, ile, co i jak i kiedy bedzie dostarczane. Wkurzaja mnie np. artykuly czy wypowiedzi, w ktorych sie mowi o "5 kompanijnych modułów", ktore nic konkretnego nie mowia, bo w wielu krajach "kompania" to inna liczba pojazdow.

 10. Seb66

  No to jeszcze z pół roczku minie. Wszak co jak co, ale negocjacje to MON w szczególności skrupulatnie prowadzi. Im dłużej tym ..... Być może dlatego MON n I e kupuje sprzętu który powstaje wg...wymagań MON?

 11. Obiektywny

  100 KTO rosomak na Ukrainę a polskie jednostki zmechanizowane na BWP1 które nawet w czasach pokoju stanowi zagrożenie dla obsługi i przewożonej piechoty ... Dodatkowo nie złożyć jeszcze zamówienia za choćby uzupełnienie sprzętu . A polski prezydent tłumaczy się zelenskiemu że nie możemy przekazać Patriotów bo nawet my jeszcze nie mamy ... Obraz działań Polski w sytuacji w której za wschodnią granicą szaleje pelnoskalowa wojna. Po prostu to będzie kiedyś w ksiazkach opisywane jako szczyt sprytu :).. Oddajmy Ukrainie coś jeszcze przecież tyle mamy po co nam to :)

Reklama