Siły zbrojne

Wojsko kupuje więcej Jelczy. Trafią m.in. do WOT

Fot. Cargotec
Fot. Cargotec

Resort obrony narodowej rozpoczął negocjacje z firmą Cargotec Poland Sp. z o.o. Rozmowy dotyczą zakupu ciężarówek Jelcz 862, które wyposażone będą w zestaw samozaładowczy Multilift Mk. IV. Nowe samochody mają trafić do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. 

Trwają negocjacje między Inspektoratem Uzbrojenia z Cargotec Poland Sp. z o.o. Prowadzone między resortem a firmą rozmowy dotyczą zakupu i dostaw 27 zestawów w skład których wchodzi 27 ciężarówek Jelcz 862 oraz przyczepy. Inspektorat Uzbrojenia zakłada również możliwości skorzystania z prawa opcji, obejmującego możliwość dokupienia 20 zestawów. Cały sprzęt ma trafić na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód z dowództwem w Elblągu. 

Pozyskanie sprzętu ma kosztować resort ponad 18 mln euro netto. Inspektorat negocjacje prowadzi z wybraną firmą w ramach procedury negocjacyjnej bez publikacji ogłoszenia o zamówieniu, gdyż wspomniane ciężarówki z systemem Multilift znajdują się już na wyposażeniu polskiego wojska. Żołnierze wykorzystują dokładnie 201 takich zestawów. Co więcej, to właśnie Cargotec Poland Sp. z o.o. posiada wyłączne prawa do dokumentacji technicznej. 

Jak zaznacza IU, przedmiot zamówienia przeznaczony będzie do realizacji zadań związanych z przewozem sprzętu wojskowego w ramach działalności bieżącej jednostek wojskowych, a także podczas prowadzonych działań wojennych. Jak przypomina resort, dotychczas od firmy Cargotec Poland Sp. z o.o. na potrzeby Sił Zbrojnych RP zostało zakupionych 201 zestawów samozaładowczych do przewozu kontenerów na samochodzie JELCZ 862 z systemem samozaładowczym Multilift Mk. IV i przyczepie do transportu kontenerów PK 2-24-t. Podwozia tych pojazdów eksploatowane są jako podwozia bazowe pod specjalistyczne zabudowy (około 280 egzemplarzy).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zestawy przeznaczone są do eksploatacji w Siłach Zbrojnych RP w okresie nie krótszym niż 20 lat. Na potrzeby eksploatacji przedmiotowych pojazdów zostały opracowane zestawy naprawcze i remontowe oraz gromadzone są techniczne środki materiałowe luzem, stanowiące zapasy wojenne. Posiadanie tych zapasów jest niezbędne i wynika z charakteru i specyfiki działań w czasie wojny. Jednocześnie, w celu zabezpieczenia wykonywania wymaganych obsług oraz napraw bieżących ww. samochodów, przeszkolono wytypowanych pracowników wojska oraz kadrę zawodową.

fragment ogłoszenia Inspektoratu Uzbrojenia

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.