Reklama

Siły zbrojne

Wojsko kupiło części do wozów bojowych

Wóz zabezpieczenia technicznego WZT-2. Fot. mł. chor. Marek Mazur
Wóz zabezpieczenia technicznego WZT-2. Fot. mł. chor. Marek Mazur

Krakowscy logistycy poinformowali o udzieleniu zamówienia w zakresie dostawy części eksploatacyjnych do podwozi pojazdów wojskowych. Elementy do wozów bojowych i haubic samobieżnych będą zakupione za niecałe 3 mln złotych.

Cofnijmy się do momentu, kiedy ruszało postępowanie związane z pozyskaniem części eksploatacyjnych dla wozów bojowych, używanych w dalszym ciągu przez Wojsko Polskie. Zainteresowane podmioty mogły złożyć swoje oferty od 11 marca bieżącego roku do 16 kwietnia, czyli w momencie na to przeznaczonym. Ostatniego dnia doszło do ich otwarcia, a przez kolejne miesiące, do ich analizowania.

Postępowanie zostało podzielone na dwanaście zadań. W nich logistycy poszukiwali części do podwozi następujących wozów oraz zestawów ich wyposażenia:

  • Bojowych Wozów Piechoty BWP-1,
  • Wozów zabezpieczenia technicznego WZT-2,
  • Haubic samobieżnych 2S1 Goździk,
  • Opancerzonych wozów rozpoznawczych BRDM-2,
  • Samobieżnych zestawów przeciwlotniczych ZSU-23-4MP „Biała”.
  • Samobieżnych zestawów przeciwlotniczych ZSU-23-4 Szyłka”.

Po rozpatrzeniu wszelkich wniosków za dostawę wymaganych elementów odpowiedzą przedsiębiorstwa takie jak: Biwar Sp. z o.o., Claymore Sp. z o.o. oraz Cenzin Sp. z o.o. Udzielono zamówienia w łącznie dziewięciu zadaniach, aczkolwiek nie doszło do rozstrzygnięcia trzech pozostałych zadań dotyczących pozyskania elementów do WZT-2, haubicy Goździk i dostarczenia zestawów wyposażenia BWP-1. Kryterium wyboru najlepszych ofert była najniższa cena. Koszt wykonania owych dostaw ustalono na 2,423 mln zł netto (prawie 2,981 zł brutto).

Prace będą prowadzone w Rejonowych Warsztatach Technicznych: w Rzeszowie i Żurawicy oraz w Składach: w Gałkówku i Stężycy. Termin realizacji wszystkich zadań upływa w ciągu 90 dni od momentu podpisania odpowiednich umów. Pojazdy, jakie otrzymają wymagane podzespoły, pomimo zaawansowanego wieku w dalszym ciągu znajdują się na uzbrojeniu Wojska Polskiego. Beneficjentami powyższych zakupów będą prawdopodobnie pododdziały znajdujące się nieopodal wskazanych RWT i składów, co sugerowałoby, że mogą to być bataliony m.in. 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze