Reklama

Siły zbrojne

Wojsko kupuje części do BWP-1 i Twardych

Fot. 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana
Fot. 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana

1 Regionalna Baza Logistyczna w Wałczu poinformowała o udzieleniu zamówień w ramach przetargu na dostawę części zamiennych do pojazdów bojowych BWP-1, T-72/PT-91. Całkowita wartość zamówienia wyniesie 2,43 mln zł.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

Przetarg, który był realizowany w ramach procedury ograniczonego przyspieszania, miał miejsce 25 maja i organizowany był przez 1. Regionalną Bazę Logistyczną w Wałczu, dotyczył dostaw części zamiennych do pojazdów bojowych BWP-1, T-72/PT-91 z podziałem na 3 części (zadania):

  • zadanie nr 1: Dostawa części zamiennych do BWP-1;
  • zadanie nr 2: Dostawa niezbędników remontu konserwacyjnego BWP;
  • zadanie nr 3: Dostawa części zamiennych do T-72/PT-91.

Dostawa dotyczy mechanicznych części zapasowych do pojazdów wojskowych, silników i części silników oraz elektronicznych i elektrycznych części zapasowych.

Reklama

Czytaj też

W wyznaczonym terminie złożone zostały oferty do trzech z trzech ogłoszonych zadań. Do oceny ofert złożonych we wszystkich 3 zadaniach posłużyły następujące kryteria Cena  (Waga 80), okres gwarancji (Waga 10), termin wykonania zamówienia (Waga 10). Ostatecznie postępowanie zakończyło się wyłonieniem 2 wykonawców w ramach 3 ogłoszonych zadań. Całkowita końcowa wartość zamówień wyniosła 2,428 mln zł.

W ramach pierwszej części zamówienia dotyczącej części zamiennych do BWP-1 złożone zostały 3 oferty, a realizować zamówienie będzie CLAYMORE Sp. z o.o. Sp. J.a, kontrakt jest o wartości 0,543 mln zł. Firma ta zrealizuje również zamówienie na dostawę części zamiennych do T-72/PT-91 o wartości 0,876 mln zł.

Czytaj też

Dostawę niezbędników remontu konserwacyjnego BWP zrealizuje natomiast BIWAR Sp. z o.o. za kwotę 1,008 mln zł.

BWP-1 to obecnie podstawowy bojowy wóz piechoty używany przez Wojsko Polskie. Jest używany od 1973 roku, we w zasadzie niezmienionej postaci. Pojazdy tego typu mają zostać zastąpione przez wozy Borsuk oraz, jak poinformowano po raz pierwszy na Defence24 DAY, drugi typ BWP. Na razie nie ma informacji co do przyszłości planów modernizacji tych wozów, wcześniej zakładano że część otrzyma nowe wieże z nowoczesnym uzbrojeniem.

Czytaj też

Czołg podstawowy PT-91 to modernizacja postsowieckich T-72M1 powstała poprzez ulepszenie wozów starszego typu, jak i budowę od podstaw. Ochronę sprzętu i załogi poza pancerzem zasadniczym stanowią kostki pancerza reaktywnego ERAWA. Wóz ma potencjał rozwojowy i modernizacyjny. Uzbrojenie główne pozostało bez większych zmian, jednak ogólny jego potencjał został podniesiony przez implementację systemu kierowania ogniem DRAWA. Modernizacja zakładała także ulepszenie mobilności poprzez modernizację silnika, czy poprawę świadomości sytuacyjnej żołnierzy poprzez wymianę przyrządów obserwacyjnych. Czołg otrzymał też system wykrywania opromieniowania wiązką laserową Obra.

Czytaj też

Do Sił Zbrojnych RP trafiły 232 Twarde (czołgi są używane np. przez kontyngent w grupie batalionowej NATO na Łotwie), 48 dalszych czołgów w bardziej zaawansowanym wariancie PT-91M (z SKO Savan-15, nową armatą oraz układem stabilizacji i głęboko zmodernizowanym układem napędowym) sprzedano do Malezji. Mimo już dość przestarzałej bazy, czołgi Twardy dalej mają "zapas" modernizacyjny, względem zwykłych T-72M1.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Gruders

    Zakupy do BWP jak rozumiem realizowane na złomowiskach lub w muzeach? Takie heheszki.

Reklama