Reklama

Siły zbrojne

Wojsko kupiło granatniki podwieszane

Fot. PGZ
Fot. PGZ

Jak poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), Zakłady Metalowe DEZAMET S.A. z Nowej Dęby podpisały umowę z Inspektoratem Uzbrojenia na dostawę partii granatników jednostrzałowych podwieszanych GPBO-40 kal. 40 mm.

Na mocy zawartej umowy spółka ta ma wyprodukować i dostarczyć na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej zakontraktowaną liczbę wspomnianych granatników z terminem jeszcze w tym roku. Granatnik podwieszany GPBO-40 podobnie jak jego samodzielna wersja GSBO-40 znajduję się już od wielu lat na uzbrojeniu Wojska Polskiego i był już bojowo wykorzystywany przez polskich żołnierzy m.in. w Afganistanie.

Ostatnie zamówienie na tego typu uzbrojenie zrealizowaliśmy kilka lat temu. Jest to dla nas naturalne, że jako producent wielu rodzajów 40 mm naboi ćwiczebnych, treningowych, taktycznych, czy bojowych do granatników jednostrzałowych mamy w ofercie także broń. Liczymy, że po udanym powrocie granatnik GPBO-40 zagości w naszej ofercie nie tylko dla wojska, ale i innych służb mundurowych

prezes Zarządu ZM Dezamet S.A. Tomasz Wawrzkowicz 
image
Reklama 

Granatnik GPBO-40 jest przystosowany do modułowego montażu do karabinków automatycznych AKM, wz. 96 Beryl, a także najnowszych MSBS Grot. Składa się z modułu lufowego, który jest mocowany do łoża przejściowego instalowanego na karabinku zamiast klasycznego wraz z mechanizmem spustowym i celownikiem. Masa całego zestawu wynosi 1,9 kg i nie ogranicza zbytnio ergonomii broni. Jego szybkostrzelność teoretyczna wynosi od 5 do 7 strzałów na minutę, a skuteczny zasięg ognia przekracza 300 metrów. Żywotność konstrukcji przewidziana jest na minimum 1000 strzałów i może przy tym wykorzystywać zarówno amunicję klasyczną jak i specjalnego przeznaczenia (np. obezwładniającą).

Dzięki modułowej konstrukcji możliwa jest jego modyfikacja w celu jego konwersji w wersję samodzielną GSBO-40. Dodatkowo jego lufa jest przystosowana do ładowania przez odchylenie na bok, co umożliwia stosowanie amunicji o niestandardowej (większej) długości. System ten jest przeznaczony do zwalczania i obezwładniania siły żywej, niszczenia urządzeń technicznych, budynków, środków ogniowych, lekko opancerzonego sprzętu bojowego, stawiana zasłon dymnych, oświetlania terenu, zależnie od rodzaju użytej amunicji.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. GRD

    Bardzo dobrze. Wprowadzić na wyposażenie KAŻDEGO typu jednostek wojskowych, minimum 1 szt./sekcja, drużyna. Nie może być, że jednostka np. łączności jest bezbronna, brakuje broni wsparcia, cięższych kalibrów i broni do zwalczania lekko opancerzonych pojazdów, śmigłowców. A takowych jednostek, wyspecjalizowanych i bezbronnych jest w Wojsku Polskim wiele.