Reklama

Siły zbrojne

Wojska Specjalne otwierają się na cywilów. Rusza ośrodek szkolenia

Fot. archiwum Jednostki Wojskowej Komandosów
Fot. archiwum Jednostki Wojskowej Komandosów

Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało Decyzję nr 70/MON w sprawie naboru kandydatów na szeregowych zawodowych w korpusie osobowym Wojsk Specjalnych w 2016 roku. Otwiera ona drogę do Wojsk Specjalnych osobom, które wcześniej nie były żołnierzami zawodowymi i funkcjonariuszami.

Nabór prowadzony jest w Ośrodku Szkolenia w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Zgodnie z podpisaną decyzją limit przyjęć wynosi 30 miejsc. 

Dotychczas o służbę w Wojskach Specjalnych mogli ubiegać się jedynie żołnierze oraz funkcjonariusze służb mundurowych. Dzięki nowemu ośrodkowi ruszy nabór także dla tych, którzy chcą zostać komandosami, a jeszcze nie służyli w wojsku. Pomysł utworzenia szkoły pochodzi jeszcze z 2014 r., jednak dopiero podpisanie decyzji przez ministra Antoniego Macierewicza dało początek ośrodkowi szkolenia Wojsk Specjalnych dla cywili. Decyzja nr 70/MON została opublikowana 1 kwietnia br.

Powstały Ośrodek Szkolenia JWK przeznaczony będzie do przygotowania w ramach służby kandydackiej osób mogących objąć stopień etatowy szeregowego i starszego szeregowego w pięciu jednostkach należących do Wojsk Specjalnych: JW GROM, JW FORMOZA, JWK, JW NIL, JW AGAT. Ośrodek będzie miał na celu przygotowanie do obsadzenia stanowisk przez wykwalifikowanych specjalistów, a tym samym zwiększenie zdolności bojowych oddziałów.

Za przeprowadzenie naboru odpowiadają:

- Komendant Ośrodka Szkolenia – za prawidłowy przebieg postępowania rekrutacyjnego oraz powołania do służby kandydackiej;

- Dyrektor Departamentu Kadr – za nadzór nad przestrzeganiem limitu przyjęć;

- Inspektor Wojsk Specjalnych – za określenie potrzeb szkoleniowych w jednostkach Wojsk Specjalnych oraz wskazanie stanowisk dla kandydatów, po ukończeniu szkolenia.

Warto wspomnieć, że według koncepcji leżącej u podstaw decyzji o powstaniu ośrodka, przeszkoleni żołnierze zostaną powołani do służby zawodowej w stopniu szeregowego w jednostkach Wojsk Specjalnych, ale poza zespołami bojowymi. Dołączenie do nich będzie wymagało odsłużenia trzech lat oraz ukończenia kolejnej selekcji.

(RS)

Reklama
Reklama

Komentarze (8)

  1. lhkfj

    Oprócz poruszanych nawykow z bronią, teorii działań, zdrowia fizycznego, trzeba jeszcze mieć psychikę z wysoką odpornością na długotrwały silny stres, byle zawodowy szwej absolutnie niczym nie przewyższa cywila w selekcji do WS ;) no może,lepiej czyści buciory

  2. Legion

    Dobra decyzja ponieważ część chętnych cywilów przejdzie selekcję, a jak wiadomo sporo kandydatów odpada wiec czym większa pula "wejściowa" to tym lepiej. Sam pomysł był realizowany jeszcze za rządów starej ekipy, a aktualny minister tylko przyklepał decyzję... Dla krytyków proszę zobaczyć czy cywile stanowią problem w USA gdzie "SEALSem" można zostać z ulicy rzecz jasna pod warunkiem przejścia selekcji.

  3. ciekawski

    opisz jak- całą drogę od punktu werbunkowego US. Army- to bardzo ciekawe- z cywila Zielony Beret, Rangers albo Seals :))))))) sebo Dzisiaj, 05 Kwietnia, 12:39 Coo?? Do jednostek specjalnych w USA można iść z cywila..

  4. byrrbyć

    A to dobra decyzja? Przecież żołnierze i funkcjonariusze mają już jakieś przeszkolenie. Coś musza wiedzieć o budowie i obsłudze broni, odbyć jakieś strzelanie itd. Czy uczenie tego w ośrodku sił specjalnych jest racjonalne? Może stworzyć Szkołę Generalską dla maturzystów, kończysz i od razu jesteś generałem.

    1. SEBO

      "Może stworzyć Szkołę Generalską dla maturzystów, kończysz i od razu jesteś generałem." Nie ironizuje jesli nie umiesz czytac ze zrozumieniem tylko popros o wyjasnienie. W artykule napisane ze osoby ktore ukoncza ten kurs beda szeregwymi. Do tego by dostac sie do grupy bojowej trzeba odsluzyc 3 lata i przejsc kolejna selekcje. Dobre rozwiazanie, wielu nie chce byc np policjantem a chcialo by byc w WS.

    2. m

      Przeciętny policjant o broni i posługiwaniu się nią wie niewiele więcej niż przeciętny przechodzień. Przeciętny żołnierz może kapkę więcej, ale też szału nie ma. 30 stanowisk w zabezpieczeniu to nie jakiś szał - zwróćmy uwagę, że w USA przyjmują baby do oddziałów bojowych ........................................................

    3. Kosmoplasta

      Pewnych procedur lepiej jest uczyć od podstaw, niż próbować wyplenić stare nawyki.

  5. Nieuważny

    Decyzja z 1 kwietnia 2016 a termin zgłaszania kandydatów do 30 marca 2016 r. ???? Czy to pomyłka ? Warszawa, dnia 1 kwietnia 2016 r. Poz. 39 Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych DECYZJA Nr 70/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 31 marca 2016 r. w sprawie naboru kandydatów na żołnierzy zawodowych w korpusie osobowym Wojsk Specjalnych w 2016 r. Na podstawie § 1 pkt 9 lit. a i § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426 oraz z 2014 r. poz. 933) ustala się, co następuje: § 1. W 2016 r. prowadzony jest nabór na szkolenie kandydatów na żołnierzy zawodowych w korpusie szeregowych zawodowych w specjalnościach Wojsk Specjalnych. § 2. Nabór prowadzony jest w Ośrodku Szkolenia w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu, zwanym dalej „Ośrodkiem Szkolenia”. § 3. Limit przyjęć do Ośrodka Szkolenia w korpusie osobowym Wojsk Specjalnych wynosi 30 miejsc. § 4. Osoby ubiegające się o przyjęcie do Ośrodka Szkolenia składają wnioski do Dyrektora Departamentu Kadr za pośrednictwem właściwego dla tych osób wojskowego komendanta uzupełnień do dnia 30 marca 2016 r.

    1. say69mat

      Prima Aprilis ... czy też ponury żart rzeczywistości??? W elitarnych jednostkach USA służą wyłącznie żołnierze służby czynnej. Czyli tacy, którzy ukończyli kursy podoficerskie i oficerskie oraz związane ze swoją specjalizacją w siłach zbrojnych. Aby następnie wziąć udział w szkoleniu na operatora jednostek specjalnych. I to jest normalna droga kariery wojskowej, od żołnierza służby zasadniczej, do żołnierza jednostek specjalnych. Przecież w jednostkach specjalnych USA służą żołnierze posiadający stopnie oficerskie, pełniąc role zastrzeżone dla szeregowych żołnierzy w strukturze sił zbrojnych.

  6. xyz

    Kandydaci będą musieli spełniać takie same wymagania jak zwykli żołnierze bądź funkcjonariusze służb mundurowych ubiegający się o przyjęcie do jednostek wojsk specjalnych.

  7. Wojak

    Macierewicz zrobił więcej dla obronności Polski w ciągu 2 miesięcy niż poprzednie kolejne rządy przez lata. No ale takich ludzi , którzy chcą coś zmienić , coś zrobić lub nie daj Boże rozwalić stare korupcyjne układy u nas się linczuje lub robi się z nich wariatów.

    1. Czytelnik D24

      To było zaplanowane od dłuższego czasu, organizowano ośrodek od dawna...

  8. Daniel

    A jakie normy dla kobiet? Bieg na 1km czas 5 minut, haha. Zamiast podciągnięć na drążku ( ja np robiłem na luzie 30) przysiady, zamiast pompek ławeczki, zero testów siłowych. I mamy kobiety żołnierki a nawet komandoski a faceci jada na zmywak do UK - politpoprawność i demokracja

    1. Gor

      Znalazłeś gdzieś może wymagania jakie muszą spełnić kandydaci, bo jestem ciekaw.