Reklama

Siły zbrojne

Włosko-niemieckie rozmowy ws. MEADS

Fot. MEADS International.
Fot. MEADS International.

Siły zbrojne Włoch biorą pod uwagę wykorzystanie rozwiązań opracowanych w ramach programu MEADS do budowy elementów systemu obrony powietrznej, we współpracy z Niemcami - podaje Inside Defense.

Jak donosi Inside Defense, szef sztabu sił powietrznych Włoch w liście do niemieckiego generała Karla Mullnera poinformował, że jest zainteresowany działaniami, związanymi z wyborem rozwiązań które mają zostać wdrożone w ramach programu perspektywicznego taktycznego systemu obrony powietrznej TLVS. Według dostępnych informacji Republika Federalna ma podjąć stosowne decyzje w ciągu bieżącego roku.

Włoski generał Pasquale Preziosa stwierdził, że w ramach programu MEADS zbudowano system zdolny do rażenia pocisków balistycznych i manewrujących. Zwrócił uwagę, że „nie można zmarnować” inwestycji, jakie zostały podjęte w związku z pracami rozwojowymi, realizowanymi w celu budowy zestawu. Stwierdził, że potencjalnie istnieje możliwość dalszego wykorzystania zestawu, we współpracy z państwami sojuszniczymi NATO.

Przedstawiciele Lockheed Martin liczą, że dzięki współpracy Włoch i Niemiec program zostanie odnowiony, a MEADS może stać się podstawą do zbudowania systemu obrony powietrznej we Włoszech. Stosowne decyzje mogą zostać podjęte na początku bieżącego roku. Wcześniej podsekretarz obrony USA Frank Kendall poinformował, że Berlin i Rzym uzyskają dostęp do technologii, opracowanych w ramach programu.

Siły zbrojne Republiki Federalnej zamierzają w bieżącym roku podjąć decyzję odnośnie wyboru sposobu realizacji programu taktycznego systemu obrony powietrznej TLVS. W grę wchodzi zakup zestawów MEADS bądź głęboka modernizacja posiadanych Patriotów, potencjalnie także z wykorzystaniem komponentów Medium Extended Air Defense System. Inside Defense sugeruje, że wybór schematu przeprowadzenia projektu TLVS może zostać dokonany już na wiosnę 2015 roku.

W listopadzie ubiegłego roku niemiecki parlament zatwierdził wniosek komisji wydatków publicznych do ministerstwa obrony o jak najszybsze podjęcie decyzji w ramach programu obrony powietrznej. W uzasadnieniu przedstawiciele komisji obrony Bundestagu stwierdzili m. in., że rozwiązania zbudowane w ramach projektu MEADS powinny być w dalszym ciągu do dyspozycji dla państw partnerskich, biorących udział w programie.

Zestaw MEADS był brany pod uwagę w dialogu technicznym na system obrony powietrznej średniego zasięgu dla Wojska Polskiego typu Wisła, jednak nie został zakwalifikowany do obecnej fazy postępowania. Konsorcjum MEADS International otrzymało zaproszenie do dialogu technicznego na system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy krótkiego zasięgu dla Sił Zbrojnych RP typu Narew.

 

 

Reklama

Komentarze (7)

  1. Io

    Pamiętajcie o jednym: tam gdzie Włosi mają dostęp do tajemnic, tam Rosjanie rządzą (już nawet nie piszę, że wszystko wiedza, bo to oczywiste)

  2. oligar

    Meads jest w Narwi i jeszcze może wygrać a Wisła może być anulowana.

    1. say69mat

      Problem polega na tym, że systemy NAREW i WISŁA, w swych założeniach ideowych mają się uzupełniać. Tak więc, jeżeli w system NAREW doskonale się wpisuje koncepcja MEADS. To system MEADS jest doskonałym uzupełnieniem systemu pocisków średniego zasięgu opartego o system PATRIOT. Pozostają nierozwiązana kwestia obrony punktowej C-RAM i kwestia obrony dalekiego zasięgu. Ponieważ aplikowanie systemu POPRAD, jak rozwiązania bezpośredniej obrony obiektów jest najzwyczajniej nieporozumieniem. Czy pociski GROM/PIORUN są w stanie zestrzelić głowice pocisków rakietowych lub uzbrojenie lotnicze w terminalnej fazie lotu??? Który z systemów uzbrojenia oferuje pociski zdolne spełnić funkcję bezpośredniej obrony obiektów???

  3. RIKI

    oligar oby tak było bo po tym jak kongres USA obcina kase na PATRIOTA widać że całe koszty jego modernizacji do poziomu polskich wymogów spadły by na nas !

    1. lel

      Anulowanie wisły będzie zdradą stanu i działaniem na szkodę Polski! System obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu jest potrzebny od wielu lat, przy czym w obecnej sytuacji SAMP/T jest jedynym rozsądnym wyborem (informacje nieoficjalne o kuszących propozycjach z za oceanu nie są brane pod uwagę w tym komentarzu), natomiast MEADS jest na tym etapie zbyt dużym ryzykiem. Amerykanie odpuścili, Niemcy przebąkują o możliwej modernizacji patriotów z użyciem technologii opracowanej dla MEADS (amerykanie z resztą też o tym wspominali), Włosi też nie są przekonani i nie chcą zostać sami z tym systemem dlatego chcą się dogadać z Niemcami. To dlaczego do jasnej cholery w komentarzach wpycha się ten system Polsce? Włosi mają zdrowe podejście do sprawy a wy naczytacie się głupot i ślinicie do broszury reklamowej, chcąc kupować nieukończony system, o niejasnej przyszłości... I jeszcze jedno głupotą była by radość z anulowania Wisły gdyby w przetargu na Narew MEADS jednak oferował swój system, bo będzie to system skrojony pod inne wymagania, najprawdopodobniej z IRIS-T SL (o ile w końcu ją zintegrują) więc średni zasięg i obrona przeciwrakietowa nie będzie częścią tej oferty, a że system teoretycznie będzie miał możliwość używania PAC3 MSE nie ma znaczenia bo w te pociski wyposażony nie będzie!

    2. Pytajnik???

      Też uważam że to skandal żebyśmy to my płacili za dostosowywanie systemu do naszych wymagań!!!

  4. omega

    Czechu Mroczek niech MEADS bierze bo nic lepszego nie ma w tej chwili na świecie ,bedzie pasował do JASSM i NDR mielibyśmy wojsko rakietowe na doskonałym poziomie

  5. racjonalny

    Cokolwiek niech robią, byle USA nie miało nic do powiedzenia w sprawie weta na ew. eksport i nie miało wyłączności na żadne elementy systemu.

  6. BUBA

    Tradycyjnie wyrzucono nowoczesne rozwiązania i zostawiono stare.

  7. RIKI

    I po co było się spieszyć z wyrzycaniem MEADS z przetargu !

Reklama