Reklama

Siły zbrojne

Władze Australii i Indii o wycieku danych okrętów Scorpene

„Indyjski” okręt podwodny Scorpène - fot. M.Dura
„Indyjski” okręt podwodny Scorpène - fot. M.Dura

Władze Australii i Indii odniosły się do wycieku danych dotyczących okrętów Scorpene. Pojawiają się też doniesienia o ujawnieniu kolejnych danych.

Minister do spraw przemysłu obronnego Australii Christopher Pyne stwierdził w oświadczeniu, że otrzymał informacje o wycieku danych DCNS dotyczących programu okrętów podwodnych w Indiach. Zaznaczył, że nie ma on związku z planowanym zakupem jednostek przez Australię. Zapewnił też o przestrzeganiu ścisłych wymogów ochrony informacji w związku z programem następcy okrętów podwodnych typu Collins.

W wypowiedzi dla jednego z kanałów telewizji stwierdził jednak, że wyciek danych jest zakłopotaniem zarówno dla marynarki indyjskiej, jak i dla koncernu DCNS. Australia zamierza pozyskać 12 okrętów o napędzie konwencjonalnym bazujących na rozwiązaniach jednostek typu Barracuda (innego typu niż Scorpene), za kwotę 39 mld USD. Mają one zostać zbudowane w stoczni w Adelaide.

Również ministerstwo obrony Indii stwierdziło w oświadczeniu wydanym 25 sierpnia, że ujawnione dokumenty nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa. Później jednak w australijskich mediach pojawiły się informacje o wycieku kolejnych danych, dotyczących systemu walki podwodnej okrętów.

Czytaj więcej: Media: Hakerzy wykradli dane okrętów Scorpene dla Indii 

Według The Times of India przyczyną wycieku danych miały być działania jednego z podwykonawców, z którym zerwano współpracę podczas prowadzenia szkoleń w Indiach. Pojawiają się sprzeczne informacje o stopniu zagrożenia wynikającego z utraty kontroli nad tymi informacjami. Wiadomo jednak, że nadal trwają czynności śledcze, a australijskie władze zwróciły się do DCNS o wzmocnienie bezpieczeństwa informacji w związku z zakupem okrętów podwodnych.

Zgodnie z informacją przekazaną agencjom prasowym przez DCNS, utrata danych mogła być spowodowana przez działania z zakresu "wojny ekonomicznej". Rzeczniczka koncernu zwróciła uwagę na wzrost konkurencji i możliwość wykorzystania "wszystkich" środków w walce o zamówienia.

Indie podpisały kontrakt na licencyjną budowę sześciu okrętów typu Scorpene w 2005 roku. Pierwszy okręt rozpoczął próby morskie w 2016 roku, a ukończenie kolejnych przewiduje się w latach 2017-2021. Realizacja kontraktu została przesunięta w stosunku do pierwotnych planów. Koncern DCNS uczestniczy w polskim programie okrętów podwodnych Orka, oferuje zmodernizowane okręty typu Scorpene z rozwiązaniami bazującymi na okrętach typu Barracuda i napędem AIP (niezależnym od powietrza), uzbrojone w pociski manewrujące NCM.

 

  

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama