Siły zbrojne

Wielkopolscy Terytorialsi wśród żołnierzy na granicy

Autor. 12 WBOT 1

Mnóstwo mundurowych tegoroczne Święta Bożego Narodzenia spędzi z dala od swoich rodzin. W rejonie granicy polsko-białoruskiej służbę pełnią tysiące żołnierzy wojsk operacyjnych (przede wszystkim Wojsk Lądowych), funkcjonariuszy Policji oraz oczywiście Straży Granicznej, a także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Ci ostatni pochodzą jednak nie tylko z brygad stacjonujących przy granicy wschodniej, ale też z innych jednostek, takich jak na przykład 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

Jak podkreśla w komunikacie rzeczniczka jednostki, ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska, w święta żołnierzy odwiedzi płk Zbigniew Targoński - dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej - Doskonale zdaję sobie sprawę, że nadchodzące święta będą trudne, właśnie dlatego wybieram się z wizytą do moich żołnierzy, by złożyć im życzenia i przełamać się opłatkiem - tłumaczy dowódca wielkopolskich terytorialsów.

Żołnierze 12 WBOT realizują całodobowe patrole piesze i wodne z wykorzystaniem łodzi płaskodennych, prowadzą obserwację terenu z powietrza przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych Fly Eye. Obsługują także maszty oświetleniowe, które poprawiają widoczność. Żołnierze wyposażeni są również w plecaki medyczne, by być gotowym do udzielenia pomocy medycznej.

32 tysiące żołnierzy WOT w służbie

WOT cały czas rozwijają swoje struktury. Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało, że w miniony weekend udało się osiągnąć liczbę 32 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialne. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, podziękował na Twiterze, żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej za pełnioną służbę oraz stanie na straży bezpieczeństwa.

„Ponad 32 tys. terytorialsów służy już w Wojsku Polskim. Każdy dzień Waszej służby to pomoc drugiemu człowiekowi, stanie na straży bezpieczeństwa naszej Ojczyzny oraz dowód na to, że troska o Polskę jest dla Was na pierwszym miejscu. Jestem dumny z Waszej służby"

Czytaj też

Zostaw #WolneMiejsceDlaMunduru

Wojska Obrony Terytorialnej informują też o akcji #WolneMiejsceDlaMunduru. Jest to wyraz wsparcia dla obrony granicy a także znak solidarności z żołnierzami i funkcjonariuszami, którzy pełnią tam służbę. Tradycja pozostawiania wolnego nakrycia przy wigilijnym stole jest mocno zakorzeniona w polskiej kulturze. Dawniej wolne miejsce było zostawiane dla dusz zmarłych, obecnie częściej utożsamiamy je z niespodziewanym gościem lub zagubionym wędrowcem, który może zapukać do naszych drzwi.

Akcja #WolneMiejsceDlaMunduru to kontynuacja wsparcia dla służb mundurowych w ramach kampanii #MuremZaPolskimMundurem. Aby okazać solidarność z żołnierzami i funkcjonariuszami, wystarczy pozostawić przy wolnym talerzu winietkę.

Komentarze (1)

  1. Szpilo

    Szacunek dla Was Panie i Panowie z Wojska Polskiego, Straży Granicznej i Policji!!! Spokojnej służby na naszej Granicy i szybkiego powrotu do Rodzin i bliskich!