Reklama

Siły zbrojne

Wielka Brytania kończy program budowy niszczycieli typu 45

W Wielkiej Brytanii z sukcesem zakończono program budowy sześciu niszczycieli typu Daring – fot. Royal Navy
W Wielkiej Brytanii z sukcesem zakończono program budowy sześciu niszczycieli typu Daring – fot. Royal Navy

Brytyjski minister obrony poinformował, że 30 grudnia 2013 r., a więc cztery miesiące przed terminem wprowadzono do linii w Royal Navy ostatni w serii niszczyciel typu 45.

W ten sposób z sukcesem zakończyła się budowa serii sześciu niszczycieli przeciwlotniczych typu 45 Daring. Okręty były budowane w szkockiej stoczni Goven w Glasgow należącej do koncernu BAE Systems. Ostatni niszczyciel HMS „Duncan” został przekazany już 26 września 2014 r. ale jego gotowość operacyjną zaplanowano dopiero na kwiecień/maj br.

Okazało się jednak, że dzięki doświadczeniom, jakie uzyskano podczas budowy pierwszych pięciu takich jednostek, udało się skrócić ten okres aż o 4 miesiące.

Cały program trwał 13 lat i zakończył się wprowadzeniem sześciu niszczycieli określanych często jako „D”: „Daring”, „Dauntless”, „Diamond”, „Dragon”, „Defender” i „Duncan”. Dla Brytyjczyków te jednostki są o tyle ważne, że mogą być elementem ich tarczy antyrakietowej, a ponadto będą stanowiły trzon obrony przeciwlotniczej sił osłony dla właśnie budowanych w Wielkiej Brytanii dwóch lotniskowców: HMS „Queen Elizabeth” i HMS „Prince of Wales”.

Reklama

Komentarze (1)

  1. ProjectManager

    Fakty sa mniej optymistyczne, mialo byc 12 jest 6, mialo byc 5mld£ wyszko ponad 6mld£ do tego przekroczono terminy i utracono kontrole nad projektem... w koncu zrobili, to sukces. http://www.publications.parliament.uk/pa/cm200809/cmselect/cmpubacc/372/372.pdf http://www.usnwc.edu/getattachment/8c48e9ba-b7ca-42f1-868b-451f9ac72cd0/The-Type-45-Daring-Class-Destroyer--How-Project-Ma.aspx

Reklama