Siły zbrojne

Katastrofa Su-27UB. Zginęli piloci z Ukrainy i USA

Ukraiński samolot Su-27UB. Fot. J.Sabak
Ukraiński samolot Su-27UB. Fot. J.Sabak

Podczas trwających obecnie na Ukrainie międzynarodowych ćwiczeń Clear Sky 2018 doszło do tragicznego wypadku dwumiejscowego myśliwca Su-27UB. W katastrofie ukraińskiej maszyny zginęli dwaj piloci: Ukrainiec i Amerykanin. Zdarzenie miało miejsce w rejonie bazy lotniczej Winnica.

Jak poinformował na portalu społecznościom Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, wypadek miał miejsce podczas symulowanej walki powietrznej ukraińskich Su-27 i amerykańskich F-15 Eagle w ramach ćwiczeń Clear Sky 2018. W katastrofie dwumiejscowej maszyny Su-27UB numer boczny „70” zginęło dwóch pilotów. Jeden był oficerem ukraińskich sił powietrznych, drugi należał do US Air National Guard stanu Kalifornia.

Przyczyna tragedii nie jest obecnie znana. Maszyna runęła na ziemię pomiędzy Chmielnikiem i Berdyczewem w pobliżu miejscowości Ułanów. Zdarzenie miejsce około godziny 17:00 czasu lokalnego. Jak informują władze ukraińskie, obszar zdarzenia został zabezpieczony a okoliczności badają odpowiednie służby. Z komunikatów wynika, że śmierć załogi Su-27UB została potwierdzona w toku realizowanych działań poszukiwawczo-ratowniczych, co może wskazywać na to, że pilotom udało się katapultować.

Tragedia miała miejsce podczas trwających od 8 października na Ukrainie międzynarodowych Clear Sky 2018 w których bierze udział ponad 700 żołnierzy z 9 krajów: USA, Belgii, Danii, Estonii, Holandii, Rumunii, Ukrainy i Polski. Amerykańskie siły powietrzne reprezentują maszyny F-15C/D Eagle należące do 194. Dywizjonu Myśliwskiego 144. Skrzydła Myśliwskiego wchodzącego w skład  Gwardii Narodowej Stanu Kalifornia stacjonującego we Fresno. Najprawdopodobniej to właśnie pilot tej jednostki jest jedną z ofiar zdarzenia

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.