Siły zbrojne
USAF wprowadzają nowe systemy identyfikacji swój - obcy dla samolotów F-16
Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych zamówiły w koncernie BAE Systems za 34,3 miliony dolarów urządzenia systemu identyfikacji radiolokacyjnej „swój - obcy” AIFF (Advanced Identification Friend or Foe).
Kontrakt przewiduje dostarczenie dla samolotów F-16 USAF i sojuszniczych, europejskich sił powietrznych 336 zestawów urządzeń zapytująco – odpowiadających (interrogator – transponder) AN/APX-125 pracujących w Modzie 5. Urządzenia mają być dostarczone do końca 2015 r. przez należącą do BAE Systems firmę WRIGHT-PATTERSON AFB z Ohio.
Czytaj też: Bumar Elektronika dostarczy system IFF dla stacji radiolokacyjnych NUR-31/31M
Według przedstawiciela producenta „…system ten pozwala pilotom szybko i pewnie rozróżnić swoje statki powietrzne, od obcych, które mogą być zagrożeniem”. W ten sposób unika się strat bratobójczych, które pomimo rozwoju techniki nadal mają miejsce. Mod 5 został wprowadzony by poprawić moc kryptograficzną dotychczas wykorzystywanych urządzeń IFF w modzie 4, a także zwiększyć ich odporność na zakłócenia i ilość przekazywanej w systemie IFF informacji.
Podkreśla się, że koncern BAE Systems jest pierwszy kontraktorem Departamentu Obrony USA, który otrzymał wydawany przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa USA certyfikat Modu 5, konieczny do montażu tego typu urządzeń na platformach wojskowych.
Zestaw AN/APX-125 powstał na bazie starszych typów urządzeń opracowanych przez BAE Systems typu APX-113 IFF. Oprócz pracy w modzie 5, zabezpiecza on również prace w modzie S i starszym modzie 4 z wykorzystaniem tego samego oprzyrządowana kryptograficznego.
Czytaj też: Samolot szkolno-bojowy BAe Hawk
Zgodnie z kontraktem nowy system ma być przeznaczony dla samolotów F-16 Block 15 A/B MLU, Block 20 A/B, Block 30/32, Block 40/42, Block 50/52 C/D i Block 60. Co ważne również dla Polski, koncern BAE Systems podkreśla, że zestaw AN/APX-125 nadaje się on dla innych statków powietrznych w tym dla: śmigłowców morskich: ZOP i rozpoznawczych oraz samolotów Mig-29.
(MD)