Siły zbrojne

USA: Tańsze systemy walki elektronicznej

Pułapki MALD-J– fot. Raytheon
Pułapki MALD-J– fot. Raytheon

Raytheon poinformował, że zdołał o jedną czwartą zmniejszyć koszty produkcji struktur płatowców dla autonomicznych, lotniczych pułapek radioelektronicznych wprowadzając nowe materiały kompozytowe i mechanizując linię produkcyjną.

Działania podjęto w zakładach produkujących wyrzucane z samolotów, miniaturowe pułapki radioelektroniczne MALD (Miniature Air Launched Decoy). Zastosowano w nich m.in. tańsze osłony z włókna węglowego opracowane przez koncern Raytheon oraz firmy Fokker i Dallara.

Dallara to włoska spółka specjalizująca się w produkcji kompozytowych nadwozi dla samochodów wyścigowych. Natomiast firma Fokker Technologies jest producentem elektronicznych systemów uzbrojenia i pomogła w zastosowaniu robotów przy produkcji pułapek. Nowy materiał kompozytowy, pozwalający na obniżenie kosztów struktur płatowców dla pułapek o 1/4 zostanie wdrożony do produkcji jeszcze w tym roku.

MALD (ADM-160C) to w rzeczywistości bezzałogowy, autonomiczny aparat latający o zasięgu około 500 Mm (ok. 920 km) i wadze 136 kg. Jest to system modułowy, dzięki czemu można zmieniać parametry sygnałów symulując różnego rodzaju statki powietrzne. Wersja MALD-J (radar-jamming) ma również możliwość stawiania zakłóceń radioelektronicznych.

Wystrzelone pułapki zwiększają bezpieczeństwo statków powietrznych (sztucznie podwyższają liczbę celów, jakie przeciwnik musi śledzić i zwalczać) oraz mogą poprawić skuteczność własnego uzbrojenia dalekiego zasięgu.

Komentarze