Siły zbrojne
USA: Radary przeciwrakietowe z technologią azotku galu Raytheon
Raytheon otrzymał kontrakt dotyczący wprowadzenia zmian w procesie produkcji radarów dalekiego zasięgu AN/TPY-2, obejmujących wdrożenie nowo opracowanej technologii azotku galu.
W ramach umowy podpisanej z Missile Defense Agency mają zostać podjęte działania w celu przygotowania do wdrożenia do produkcji w procesie budowy radarów AN/TPY-2 elementów nadawczo-odbiorczych opartych na technologii azotku galu. Dzięki temu w perspektywie zarówno nowo budowane, jak i istniejące stacje radiolokacyjne będą mogły zostać zaopatrzone w technologię azotku galu (GaN).
Do chwili obecnej elementy nadawczo-odbiorcze stacji typu AN/TPY-2 bazowały na technologii arsenku galu (GaS). Zgodnie z komunikatem Raytheon użycie nowej technologii ma umożliwić zwiększenie zasięgu, ale też na przykład podwyższenie zdolności rozróżniania celów w grupie. Ponadto, ma ona się charakteryzować niższymi kosztami produkcji.
Stacje radiolokacyjne AN/TPY-2 pracujące w paśmie X odgrywają ważną rolę w amerykańskim systemie obrony przeciwrakietowej. Mogą bowiem pełnić funkcję radaru wczesnego wykrywania (w takiej roli wykorzystywana jest na przykład stacja rozlokowana w Turcji), bądź też radaru kierowania ogniem dla przeciwrakietowego zestawu THAAD. W tym drugim wypadku służą do wykrywania i śledzenia rakiet balistycznych na ostatnim etapie lotu (w takim celu będą też używane radary, zamówione przez Zjednoczone Emiraty Arabskie).
Stacje radiolokacyjne AN/TPY-2 mogą być relokowane - w tym drogą powietrzną. Z kolei technologia AESA GaN jest wykorzystywana również w innych projektach Raytheon, między innymi w opracowywanej głęboko zmodernizowanej stacji wykrywania i śledzenia celów powietrznych zestawów Patriot czy w stacji AMDR, przeznaczonej dla okrętów Aegis.
tutkaj
arsenek galu to GaAs, a nie GaS
yaro
To za ile lat będą w służbie ? 5 - 10 - 15 -- każda z tych cyfr mówi --- ZA DŁUGO
dymany przez USA
Jak Polacy nie zgodzą się zapłacić 9x więcej niż to jest warte, czyli sfinansować USA badania i zakup to pewnie nigdy.
werty
To za ile lat będą w służbie ? 5 - 10 - 15 -- każda z tych cyfr mówi --- ZA DŁUGO To tak, jak PakFa w ilości 12 sztuk (planowane)
dk.
W służbie znajda się z nowymi antenami. Starych nikt przeciez nie będzie przebudowywał. A czemu "za długo" ? Może masz newsa, że Rosja dokona tego i rozpowszechni szybciej ? Wskaż rzetelne źródło, a hętnie poczytam i ja. Natomiast "za długo" to oczywiście odnieść można do tego co dzieje się w Polsce. Beznadziejnie długo !