Reklama

Siły zbrojne

USA: Podpalacz wyeliminował ze służby okręt podwodny za 1 mld $

Okręt podwodny USS “Miami” wchodzi do stoczni Portsmouth 15 marca 2012 r. na dwa miesiące przed pożarem – fot. J.Cleveland/U.S. Navy
Okręt podwodny USS “Miami” wchodzi do stoczni Portsmouth 15 marca 2012 r. na dwa miesiące przed pożarem – fot. J.Cleveland/U.S. Navy

Niefrasobliwość jednego stoczniowca spowodowała, że amerykańska marynarka wojenna musiała podjąć decyzję o kasacji uszkodzonego w czasie pożaru okrętu podwodnego typu Los Angeles - USS „Miami”.

Wycofanie jednostki o napędzie atomowym jest o tyle bolesne dla Amerykanów, że pożar powstał w wyniku bezmyślności jednego robotnika stoczni w Portsmouth 23 maja 2012 r., gdzie okręt USS „Miami” był remontowany. Według późniejszego dochodzenia specjalnie podłożony ogień rozprzestrzenił się bardzo szybko i ponad 100 strażaków musiało go gasić przez pół dnia (siedmiu z nich zostało rannych).

Początkowo myślano o przywróceniu jednostki do służby, ale koszty naprawy były zbyt duże (przekroczyły 700 milionów dolarów). Okręt został ostatecznie wycofany z linii w marcu 2014 r. i stocznia w Portsmouth przeprowadziła demontaż wszystkich przydatnych urządzeń. W połowie czerwca br. rozpoczęto operację przeholowania kadłuba USS „Miami” do stoczni kasacyjnej w asyście holowników i dwóch okrętów ochrony.

Winny wszystkiemu, były pracownik stoczni przyznał się do podłożenia ognia i obecnie odsiaduje siedemnastoletni wyrok. W trakcie przesłuchania stwierdził, że wywołał pożar, ponieważ chciał wcześniej wyjść z pracy. Tak więc wolna popołudniówka jednego stoczniowca kosztowała amerykańskiego podatnika około miliarda dolarów.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Draken

  Albo niech zaczną je szybciej budować, albo niech je remontują bo Chiny i Rosja je gonią. Los Angeles nie jest najnowszy, ale i tak jest dobry. Więc po co go wycofywać?

  1. lsd

   Po co mają ich jeszcze więcej budować? USA posiada największą flotę nowoczesnych atomowych okrętów podwodnych. Nawet jak się połączy to co jest w służbie we flocie rosyjskiej i chińskiej, to będzie tego nie wiele więcej niż mają amerykanie.

 2. drutkolczasty

  No nie, biały to on nie był na pewno...

  1. Zjerzy

   Jak śnieg...

  2. jamCi

   http://www.foxnews.com/us/2013/03/15/worker-who-set-fire-to-uss-miami-submarine-to-be-sentenced/

  3. 997andrew

   Chyba się mylisz. W latach siedemdziesiątych w Poznaniu spaliła się fabryka opon Stomil - dokładnie z tevo samego powodu co ten okręt w USA. Pracownik chciał szybciej wyjść z pracy i podłożył ogień. Był biały -jak najbardziej.

 3. sędzia dred

  No i to jest wyrok! A u nas dostałby 3 w zawiasach

 4. Nick

  Chyba, tylko idiota może uwierzyć w takie tłumaczenie.

  1. suntzu

   sugerujesz, że jakiś szpion chiński zadziałał i go w trakcie łapanki potraktowali bazuuką ?

  2. widz TVN24

   Masz rację! Na pewno za tym w jakiś sposób krył się Putin!

Reklama