Reklama

Siły zbrojne

USA: kołowy transporter z armatą 50 mm

Fot. Sgt. 1st Class Henry Gundacker/Departament Obrony USA
Fot. Sgt. 1st Class Henry Gundacker/Departament Obrony USA

Departament Obrony USA opublikował materia wideo prezentujący próby różnego rodzaju nowego sprzętu wojskowego realizowane przez U.S. Army w ramach Project Convergence 21. W ich trakcie przeprowadzono m.in. strzelania z armaty 50 mm zamontowanej na najnowszej wersji kołowego transportera opancerzonego z rodziny LAV.

Project Convergance jest wieloletnim programem doświadczalnym realizowanym przez amerykańską armię od ubiegłego roku. Ma on na celu kompleksowe przetestowanie, sprawdzenie przydatności i możliwości wdrożenia najnowszych technologii obronnych. Główny nacisk kładziony jest szczególnie na zdolności autonomiczne i bezzałogowe, a także sztuczną inteligencję oraz inne innowacyjne rozwiązania przydatne wojsku. 

Na wspomnianym filmie dokumentującym przebieg badań i testów w ramach jego tegorocznej, drugiej już edycji można zobaczyć bogatą gamę systemów uzbrojenia. Wśród nich wymienić można bojowe bezzałogowe statki powietrzne klasy MALE, amunicję krążącą, bezzałogowe pojazdy lądowe czy też próby ogniowe armatohaubic samobieżnych, czołgów podstawowych czy zdalnie sterownych systemów uzbrojenia zamontowanych na wozach bojowych. Jednym z tych ostatnich był właśnie prototyp armaty automatycznej Bushmaster XM913 kal. 50 mm zainstalowany w bezzałogowym module wieżowym na podwoziu kołowego transportera opancerzonego LAV 700.

Bushmaster XM913 to armata automatyczna kal. 50 mm zaprojektowana przez amerykański koncern Northrop Grumman. System ten stanowi rozwinięcie sprawdzonej armaty automatycznej Bushmaster III kal. 35 lub 50 mm. Został opracowany z myślą o wozach bojowych nowej generacji jakie planuje pozyskać w najbliższych latach U.S. Army. Ma pozwolić na zwalczanie szerokiego spektrum celów od ciężkich bojowych wozów piechoty po bezzałogowe statki powietrzne. Zasięg ognia wynoszący ponad 4 km jest dwukrotnie większy od armaty automatycznej M242 Bushmaster kal. 25 mm, która stanowi uzbrojenie obecnie używanego bojowego wozu piechoty M2 Bradley.

LAV 700 to najnowsza wersja rodziny kołowych transporterów opancerzonych LAV  w układzie 8 × 8. Stanowi zmodernizowaną wersję LAV 6.0 opracowanego w ostatnich latach dla kanadyjskiej armii przez koncern General Dynamics Land Systems Canada. Pojazd ten został wyposażony w nowoczesną cyfrową architekturę dowodzenia i łączności, a także wzmocnioną ochronę balistyczną i przeciwminową względem poprzednich wersji rodziny LAV. W związku z tym jego masa bojowa wynosi ponad 32 tony (przy ładowności wynoszącej 11 ton), ale zachowana została wysoka prędkość maksymalna i zasięg wynosząca odpowiednio ok. 110 km/h i ponad 1000 km. Wóz dzięki swojej modułowości może być wykonany w wersji wybranej przez klienta.

image
Reklama
Reklama

Komentarze (7)

 1. czarno to widzę

  Fajny, ale nie pływa :-(

 2. poczta

  Następną wersją ZSSW-30 będzie ZSSW-57 na bazie ulepszonej S-60. W tym przypadku odpada licencyjne robienie łaski.

  1. Juras

   Nawet bym przyklasnol, pod warunkiem ze zmiesci sie do bezzalogowej wiezy dla ciezkiego Borsuka?!

  2. Dude

   Nie uda się nawet zaplanować przed 2035. Potrzeba czasu na ekspertyzy,lol

  3. Davien

   A po kiego nam ten antyk jak 30mm ma lepsze parametry od S-60:)

 3. qqq

  Podejrzewam, że pływający Borsuk z takim działem by utracił możliwość pływania. O ile na lekkich Borsukach wieża 30/40mm jest spoko o tyle na ciężkich powinna być 50mm.

  1. Nico

   mogliśmy kupić licencję na Korei Pd i wtedy nie było by problemy z armatą 50 mm

  2. vvv

   a po co ci 50mm? masz mały zapas amunicji, 30mm podkalibrowa przebija wszystko ponizej MBT a na MBT masz spike. jest to wlasciwy balans oraz mozna dac 40mm zamiast 30mm i miec zwiekszoną przebijalność

  3. X

   Powiedz to Amerykanom i innym.

 4. GRZECHOTKA

  .jest opcja posadowienia słoweńskiej wieży z armatą 57mm tzw Odin 570 na naszych ciężkich (niepływających)Borsukach oraz jest koncepcja stworzenia w oparciu o podwozie brytyjskiego wozu pancernego Fox i słoweńskiej wieży Odin 570 tzw wozu szybkiego reagowania

  1. asdf

   te wieze mozna posadzic na naszych wycofywanych z roli czolgow T72 i miec ciezki, bojowy woz wsparcia

  2. były porucznik zmechu

   Po co te grzechoty, grzechotka? Mamy swoje i to znacznie taniej

 5. zeneq

  Serbowie pokazali ostatnio swój wóz Lazanski 8x8 z ruską armatą 57mm która ma maksymalny zasięg ognia 14,5 km. Ten amerykański z armatą 50mm jedynie 4km.

  1. Gts

   14.5km? Buahahahahah

  2. vvv

   no 57mm niskocisnieniowa i leci na 14,5km? :D gdzie tak piszą bo chetnie to zobacze oraz obecna 57mm amunicja ma gorsza penetracje niz podkalibrwa 30mm NATO.

  3. Davien

   Zasieg maks dla działa 57mm to 4-6km, te 14,5 to maksymalny zasięg balistyczny czyli walenie na oslep pod katem 45 stopni.

 6. Antex

  i jakoś idą w większy kaliber ... Serbowie zresztą też. Widocznie są jakieś obiektywne przyczyny. A u nas ciągle moda na mały kaliber ... ale za to duży zapas amunicji (na pastuchów w sandałach z kozami i wielbłądami?)

  1. dropik

   Ważniejsze , że nie ida w super40 więc borsuk zostanie juz z 30mm chyba że całkowicie zmienią armatę i przebudują wieżę

  2. X

   Ale to jest nasza moda, i my tą modą otwieramy oczy niedowiarkom !....., a lubiiiiimy takie mody, mamy ich więcej ;))))))

  3. G

   A będzie pływać???

 7. Dalej patrzący

  Rosjanie przechodzą na kaliber 57 mm, Amerykanie na 50 mm, a my dwie dekady do tyłu - z Bushmasterem 30 mm, na dodatek nie chcą nam sprzedać licencji...a nieskuteczny MON [offset Wisły[] przerzucił problem na HSW...

  1. smglr

   Póki co, 30mm z ATK mk 44 Bushmaster II wystarczy żeby dziurawić praktycznie wszystko oprócz czołgów przez najbliższe 20 lat, (100 mm RHA z 1000m). Do tego opcja przejścia na 40 mm a co za tym idzie większa przebijalność na nowej amunicji. Więc gdy będzie potrzeba i Rosyjskie BWP będą lepiej osłonięte niż obecnie mamy opcję do wyboru. A 2 dekady do tyłu względem nas to są Amerykanie, którzy dopiero teraz wprowadzają 30mm na Strykery...

  2. Wawiak

   Z odpowiedzi wiceministra Skurkiewicza na interpelację poselską: "ustanowienie zdolności do serwisowania i produkcji elementów armat Bushmaster kalibru 30 mm zostało zawarte w, podpisanej w marcu 2018 r., umowie offsetowej pomiędzy Skarbem Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, reprezentowanym przez Ministra Obrony Narodowej, a firmą Raytheon Company." Poszperałem chwileczkę po sieci i znalazłem odpowiedź na Twoje wątpliwości odnośnie licencji. Sprawa produkcji licencyjnej Bushmastera chyba jest tu wyjaśniona - czy masz jakieś inne informacje w temacie? Kwestia modelu, czy konwersji na 40 mm? Mnie się wydaje, że sprawa jest zamknięta... Artykuł jest ze stycznia 2021 r. Źródło to strona ZBiAM-u.

  3. Arthurius

   Nie, nie przechodzą... jeszcze ;) Głównym powodem, dla którego Rosjanie chcą stosować większe kalibry armat automatycznych jest niższa skuteczność obecnie używnanych 30x165 mm w stosunku do zachodnich rozwiązań 30x173. Nie jest jeszcze przesądzone czy będzie to 57 czy 45 mm. Są na etapie analiz i prototypów, 57 ma większą moc i zasięg, ale oznacza to również większe koszty i znacznie mniejszą ilość zabieranej amunicji i niższą szybkostrzelność.

Reklama