Reklama

Technologie

U.S. Army testuje inteligentne miny przeciwpancerne

XM204. Fot. Mark Schauer/U.S. Army
XM204. Fot. Mark Schauer/U.S. Army

Jak poinformował Departament Obrony USA, amerykańska armia zakończyła poligonowe próby prototypów nowego system inteligentnych zapór przeciwpancernych XM204. Wykorzystuje on „skaczące” miny przeciwpancerne i jest w stanie wykrywać, wybierać i razić cele metodą „top attack”.

Wspomniane badania i testy prowadzono na terenie największego amerykańskiego poligonu artyleryjskiego Yuma Proving Ground w Arizonie. Ich zakończenie pozwoli na rozpoczęcie produkcji pierwszej partii przedseryjnej tego systemu, która zostanie wykorzystana do przeprowadzenia oficjalnych prób państwowych na tym samym poligonie. Program ten jest realizowany w ramach zgłoszonych potrzeb operacyjnych amerykańskiej armii, w tym U.S. Army Europe i ma pozwolić skuteczniejsze zwalczanie wozów pancernych nieprzyjaciela.

XM204 składa się z niewielkich, przenośnych i lekkich modułów-wyrzutni wielkości walizki, które zawierają cztery miny przeciwpancerne typu "top attack". W przypadku wykrycia pojazdów nieprzyjaciela zaczyna je śledzić, a następnie po wejściu w rejon rażenia wystrzeliwuje w powietrze subamunicję przeciwpancerną w celu ich zniszczenia. Wyposażony jest także w mechanizm uzbrajający oraz przełącznik samozniszczenia z różnymi ustawieniami czasowymi.

Dzięki temu może może on być ulokowany w dowolnym terenie w celu tworzenia zapór przeciwpancernych na kierunkach przemieszczenia się pojazdów przeciwnika, w celu jego zablokowania lub/i ich zniszczenia. Ponadto jest on w pełni bezpieczny dla sił własnych i sojuszniczych oraz cywili, oraz nie stanowi zagrożenia po zakończeniu konfliktu. Eliminuje zatem większość typowych problemów z jakimi borykano się dotąd przy wykorzystaniu klasycznych min przeciwpancernych.

Próby tego systemu są już prowadzone od początku 2020 roku pomimo trudności związanych z pandemią koronawirusa. Przy jego opracowaniu wykorzystano doświadczenia wyniesione z rozwoju starszych tego typu systemów jak XM1100 Scorpion, który przechodził analogiczne próby kilka lat temu. Od lat 90. w służbie liniowej w U.S. Army znajduje się również system o zbliżonym działaniu oznaczony jako M93 Hornet. Wykorzystuje on do wykrywania celów czujniki sejsmiczne i akustyczne, a następnie wystrzeliwuje pocisk z czujnikiem podczerwieni do jego neutralizacji. W przypadku wprowadzenia tego systemu na uzbrojenie tego systemu miałby on uzupełnić obecnie eksploatowany system minowania narzutowego M139 Volcano.

Co ciekawe jednak jeszcze w kwietniu br. Departament Armii USA rozpoczął poszukiwania dostawcy nowego modelu min przeciwpancernych dla U.S. Army. Ma to być pierwszy z trzech planowanych elementów większego systemu przeciwpancernego Close Terrain Shaping Obstacle (CTSO) CAVM (Common Anti-Vehicle Munition). Drugim elementem ma być mina przeciwpancerna typu "bottom-attack", a trzecim połączona architektura sieciowa tego systemu do integracji obu typów min i zdalnego zarządzania nimi. Plan ten zakłada zatem docelowe stworzenie na potrzeby amerykańskiej armii kompleksowego systemu zdolnego do tworzenia "inteligentnych" przeciwpancernych pól minowych zdolnych do zwalczania broni pancernej zarówno z góry jak i z dołu.

image
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze